• Novice
  • Datumi
  • Prijava
  • Predstavitev
  • Priznanja
  • Raziskovalne naloge
  • Galerija
  • O gibanju
  • Simboli
  • Dosežki
  • Zborniki
  • Pravilnik
  • Razpis
  • Raziskovalčev praktikum
  • Ocenjevalni list
  • Programski svet
  • Nekdanji člani programskega sveta
  • Financerji, donatorji in partnerji

Dosežki

Šolsko leto 2020/2021

Za nami je že 38. leto gibanja in tokrat so mladi raziskovalci oddali 41 raziskovalnih nalog (lani 46). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 20 ali 48,8 % osnovnošolskih in 21 ali 51,2 % srednješolskih nalog.
Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Šalek (4 naloge), OŠ Livada (3 naloge), OŠ Mihe Pintarja Toleda (2 nalogi), OŠ Gorica (1 nalogo), OŠ Antona Aškerca (1 nalogo), OŠ Gustava Šiliha (1 nalogo), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (5 nalog), OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki (2 nalogi) in OŠ Polzela (1 nalogo).
Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (1 nalogo), Elektro in računalniška šola (16 nalog) in Šola za strojništvo, geotehniko in okolje (4 naloge).
Raziskovalno delo je zaključilo 67 avtorjev, skupno število mentorjev (30) in somentorjev (10) je 40. Med mladimi raziskovalci je 24 žensk ali 35,8 % in 43 moških ali 64,2 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 21 deklet in 9 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa so 3 ženske in 34 moških.

Šolsko leto 2020/2021 je bilo v znamenju epidemije koronavirusa, zato je celotno naše delo ter sodelovanje potekalo izključno na daljavo. Posledično se je spremenil tudi koledar oz. terminski plan. Tako smo decembra 2020 za mlade raziskovalce pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce in mentorje, preko platforme ZOOM, izvedla dr. Erika Glasenčnik. Aprila 2021 pa je Islam Mušić za učence in dijake izvedel seminar o javnem nastopanju ter jih podrobneje pripravil na delo z aplikacijo ZOOM, ki je bila osnova za javne predstavitve raziskovalnih nalog.
Javne predstavitve so potekale 19., 20. in 21. aprila 2021. Mentorji, starši in ostali, so predstavitve lahko spremljali v živo preko kanala YouTube.
Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 7 recenzentov. V četrtek, 6. maja 2021, smo prav tako v živo preko YouTuba razglasili rezultate ter objavili naslove nalog, ki so gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev. Priznanja in nagrade so mladi raziskovalci in njihovi mentorji prejeli v šolah. Žalosti nas, da že drugo leto zapored osnovnošolci, zaradi epidemije koronavirusa, ostajajo brez nagradnega izleta.

Laura Pečnik Budna in Gaber Čuješ, dijaka Šolskega centra Velenje, sta  leta 2020 pod mentorstvom Uroša Remeniha in Sama Železnika, izdelala raziskovalno nalogo z naslovom »Uporaba simulatorja letenja v letalski industriji« in na mednarodnem tekmovanju ICYS (International Conference of Young Scientists), ki je potekalo med 24. in 26. aprilom 2021, osvojila srebro.

Na 55. srečanje mladih raziskovalcev Slovenije, ki je bilo v ponedeljek in torek, 28. in 29. junija 2021 v Murski Soboti, smo poslali 27 raziskovalnih nalog (15 osnovnošolskih in 12 srednješolskih). Prejeli smo 14 bronastih, 10 srebrnih in 3 zlata priznanja. Prejemniki zlatih priznanj so:

-          Maj Mirst za raziskovalno nalogo Zračna prepustnost različnih mask, mentor Igor Košak (OŠ Šalek),

-          Matic Bajsić za raziskovalno nalogo Izdelava prototipa naprave za izdelavo filamenta za 3D-tisk iz parafinskega voska, mentorja Viljem Osojnik in Klemen Hleb (ŠCV, Šola za strojništvo, geotehniko in okolje) ter

-          Dejan Mežnarc za raziskovalno nalogo Pametna kuhalna naprava, mentor Klemen Hleb (ŠCV, Elektro in računalniška šola).

Tudi letos smo podelili skulpturo Bergmandeljca. Člani programskega sveta so odločili, da bo prejemnica skulpture Bergmandeljca mag. Anita Povše. To nagrado je prejela za večletno in zelo uspešno delovanje v gibanju, kjer je bila mentorica številnih raziskovalnih nalog, bilo jih je več kot 50. Mnoge mlade avtorje in avtorice je nesebično uvedla v raziskovalno delo in jih navdušila za raziskovanje. Anita Povše je tudi avtorica Raziskovalčevega praktikuma in kot predstavnica osnovnošolskih mentorjev tudi članica programskega sveta Gibanja. Iskreno čestitamo!
Na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije so podelili priznanja, tudi za pomemben prispevek na področju mladinskega raziskovalnega dela. V okviru gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline je srebrno priznanje prejela dr. Erika Glasenčnik. Tudi njej iskrene čestitke.

Delo na daljavo nam je vsem prineslo nove izzive in zanimive izkušnje. Avtorjem in mentorjem čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene cilje. Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca: ocenjevalni komisiji, dijakom in učiteljem Elektro računalniške šole, za pomoč pri predstavitvah in zaključni razglasitvi rezultatov, Saša Inkubatorju, ki nam zadnja leto nesebično pomaga z oddajo in uporabo prostorov ter opreme. Zahvaljujemo se tudi vsem mentorjem, ki ste se svoji nagradi odpovedali v korist gibanja. Hvala tudi sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili. Iskrena hvala pa Mestni občini Velenje, Občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih Gibanja ne bi bilo.
Več zanimivosti in slikovnega gradiva o Gibanju, rezultatih in dosežkih pa najdete na spletni strani http://mladiraziskovalci.scv.si

Šolsko leto 2019/2020

V letošnjem že 37. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 46 raziskovalnih nalog (lani 49). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 24 ali 52,2 % osnovnošolskih in 22 ali 47,8 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gustava Šiliha (7 nalog), OŠ Livada (5 nalog), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (5 nalog), OŠ Mihe Pintarja Toleda (3 naloge), OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki (1 naloga), OŠ Gorica (1 naloga), OŠ Mozirje (1 nalogo) in OŠ Antona Aškerca (1 nalogo). Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (2 nalogi), Elektro in računalniška šola (19 nalog) in Šola za strojništvo, geotehniko in okolje (1 naloga). Raziskovalno delo je zaključilo 89 avtorjev, skupno število mentorjev (31) in somentorjev (10) je 41. Med mladimi raziskovalci je 35 žensk ali 39,3 % in 54 moških ali 60,7 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 31 deklet in 10 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa so 4 ženske in 44 moških.
Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2019 pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce izvedla in mentorje izvedla dr. Erika Glasenčnik. Februarja 2020 pa je Barbara Polutnik Brusnik za učence in dijake izvedla krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.
Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 4., 9. in 10. marca 2020 v SAŠA-inkubatorju ter na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 6 recenzentov. Zaradi sedanjih razmer (koronavirus) so odpovedane javne prireditve. Rezultate smo razglasili malo drugače; s pomočjo dijakov Elektro in računalniške šole smo jih objavili preko Radia Velenje ter na spletnih straneh. Priznanja ter nagrade so mladi raziskovalci in njihovi mentorji prejeli na šoli.
Letos smo že dvanajstič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc. Prejemnik je Elektro in računalniška šola Šolskega centra Velenje, ki sodeluje v gibanju Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline že več kot 35 let. Sodelovanje šole je v gibanju zelo izstopajoče, tako po številu izdelanih nalog (preko 250), kot tudi kakovosti in uspešnosti na regijskem, državnem in tudi mednarodnem nivoju. Večina nalog je iz tehničnega področja in imajo uporabno vrednost. Na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije so podelili priznanja, tudi za pomemben prispevek na področju mladinskega raziskovalnega dela. V okviru gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline je srebrno priznanje prejel gospod Peter Vrčkovnik. Iskrene čestitke.
V tem šolskem letu 2019/2020 je pandemija Covida-19 povzročila kar nekaj nevšečnosti, tako so potekale javne predstavitve raziskovalnih nalog na 54. srečanju mladih raziskovalcev Slovenije šele 14. in 15 septembra 2020. V Mariboru se je na Fakulteti za naravoslovje in matematiko v drugem krogu predstavilo 18 raziskovalnih nalog iz gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline (11 osnovnošolskih in 7 srednješolskih).  Prejeli smo 5 zlatih, 13 srebrnih in 15 bronastih priznanj. Z zlatom so se okitili:
-          Gašper Repše in Ali El Ghannam Ernecl za raziskovalno nalogo Ali si osnovnošolci znajo umivati roke? (mentorja: mag. Tinkara Verbuč Rosenstein, dr. Miha Avberšek; OŠ Mozirje),
-          Tjaša Goršek, Rebeka Koradej in Sara Zapušek za raziskovalno nalogo Nikjer ni lepo kot doma ... razen pri babici (mentorica: mag. Anka Voh; OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj),
-          Jana Bastič za raziskovalno nalogo "Rabim" telefon (mentor: Damijan Vodušek; OŠ Gustava Šiliha),
-          Primož Jevšenak za raziskovalno nalogo Strel na koš (mentorja: Peter Jevšenak, Dejan Zupanc; OŠ Mihe Pintarja Toleda) in
-          Gaber Čuješ in Laura Pečnik Budna za raziskovalno nalogo Uporaba simulatorja letenja v letalski industriji (mentorja: Uroš Remenih, Samo Železnik; ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola ter Gimnazija).

Nagradni izlet za osnovnošolske avtorje in mentorje je odpadel. Prav tako je odpadla tudi prireditev Zotkini talenti.

Še enkrat več nam je uspelo, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Avtorjem in mentorjem čestitamo za opravljeno delo. Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste nam kakorkoli pomagali. Zahvaljujemo se mentorjem, ki ste se svoji nagradi odpovedali ter hvala vsem, ki podpirate in verjamete v naše delo. Iskreno se zahvaljujemo Mestni občini Velenje, Občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo.

Na spletni strani http://mladiraziskovalci.scv.si pa lahko izveste še več zanimivosti o Gibanju. Pobrskajte in se prepričajte …

Šolsko leto 2018/2019

V letošnjem že 36. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 49 raziskovalnih nalog (lani 54). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 29 ali 59,2 % osnovnošolskih in 20 ali 40,8 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gorica (6 nalog), OŠ Gustava Šiliha (7 nalog), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (5 nalog), OŠ Mihe Pintarja Toleda (1 nalogo), OŠ Šalek (3 naloge), OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki (3 naloge), OŠ Polzela (1 nalogo), OŠ Petrovče (1 nalogo), OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (1 nalogo) in OŠ Ljubno ob Savinji (1 nalogo). Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (1 nalogo), Elektro in računalniška šola (16 nalog), Šola za strojništvo, geotehniko in okolje (2 nalogi) in Šola za storitvene dejavnosti (1 nalogo).
Raziskovalno delo je zaključilo 86 avtorjev, skupno število mentorjev (42) in somentorjev (12) je 54. Med mladimi raziskovalci je 37 žensk ali 43,0 % in 49 moških ali 57,0 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 31 deklet in 18 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 6 žensk in 31 moških.
Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2018 pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce izvedla Mojca Ževart, za mentorje pa dr. Marjan Krašna. Februarja 2019 je Islam Mušić za učence in dijake izvedel krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 4., 6., 11. in 12. marca 2019 v SAŠA-inkubatorju ter na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 6 recenzentov. V četrtek, 28. marca 2019, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki so gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev je vodil dr. Ambrož Kvartič.

Letos smo že enajstič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke. Člani programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo dr. Nikoli Holečku za večletno in zelo uspešno delovanje v gibanju. Na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije so v četrtek, 28. marca, podelili priznanja, med drugim, tudi za pomemben prispevek na področju mladinskega raziskovalnega dela. V okviru gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline je srebrno priznanje prejel gospod Uroš Remenih, Iskrene čestitke.

V torek, 14. maja 2019 je bilo v Murski Soboti že 53. državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije. Iz gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline smo skupno poslali 39 raziskovalnih nalog (23 osnovnošolskih in 16 srednješolskih). V drugi krog se je uvrstilo 24 nalog (16 OŠ in 8 SŠ).
S ponosom objavljamo, da smo skupno prejeli 11 zlatih, 13 srebrnih in 15 bronastih priznanj. Z zlatim priznanjem nagrajene naloge so:

  • -       Dve veliki žalovanji Slovencev v dveh Jugoslavijah, avtor Bruno Šonc (OŠ Šalek)
  •         Elektronski sistem evidence prehrane, avtor Anže Maj Blagus (OŠ Gorica),
  •         Katera metoda učenja poveže zapleten labirint celic v možganih?, avtorja Tjaš Esih
     in Vida Volk (OŠ Mihe Pintarja Toleda)
  •         Merjenje pljučne funkcije s spirometrom, avtorici Zala Poberžnik in Staša Krajnc (OŠ
     Gustava Šiliha)
  •         Optimalni načini pridobivanja električne energije v Sloveniji, avtor Miha Jevšenak (OŠ
      Šalek)
  •         Sladkor v živilih,  avtor Borja Ranzinger (OŠ Gustava Šiliha)        
  •         Spoznajmo običaje v Šmartnem ob Paki v 20. stoletju, avtorici Lara Podgoršek in Ema
     Holešek (OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki)
  •         Učinkovito in ugodno čiščenje mačje dlake s tekstila, avtorica Katja Mogilnicki (OŠ
     Gustava Šiliha)
  •         Vpliv podlage in tlaka v žogi na nogometno igro, avtor Rok Hudournik (OŠ Šalek)
  •         Izdelava laserskega gravirnika s kinematiko H-bot, avtorja Marko Hrovat in Gašper
     Polak Rožič (ŠCV, Šola za strojništvo, geotehniko in okolje)
  •         Soba pobega kot učenje računalništva, avtorji Matevž Glinšek, Tomaž Plešnik in Maj
     Koren (ŠCV, Elektro in računalniška šola).

V petek, 19. maja 2018, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet  v sosednjo Avstrijo. Povzpeli smo se na razgledni stolp Pyramidenkogel, kjer smo imeli čudovit pogled na Vrbsko jezero z okolico. Stolp je vsekakor največja turistična atrakcija Koroške. Na stolp so se nekateri povzpeli peš (prehoditi so morali kar 441 stopnic), drugi pa s sodobnim dvigalom. Sledilo je razburljivo »potovanje okoli sveta« v parku Minimundus, kjer smo si lahko ogledali več kot 150 pomanjšanih svetovnih znamenitosti.
Najboljšim mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem so priznanja podelili na slovesni prireditvi ZOTKINI TALENTI, ki je bila v soboto, 8. junija 2019, v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Med 21. in 26. avgustom 2019 je v Beogradu potekalo mednarodno tekmovanje družboslovnih raziskovalnih nalog (ICYSS 2019), ki sta se ga udeležila Katja Mogilnicki in Bruno Šonc. Oba sta bila odlična. Katja je s svojo raziskovalno nalogo Ugodno čiščenje mačje dlake s tekstila osvojila zlato priznanje, Bruno pa je za raziskovalno nalogo Dve veliki žalovanji Slovencev v dveh Jugoslavijah prejel bronasto priznanje.
Prejemnike zlatega priznanja je 11. septembra 2019 sprejel podžupan Mestne občine Velenje Peter Dermol. Skupaj s svojimi sodelavci jim je čestital za dosežen uspeh in pohvalil njihov trud. Povedal je, da Mestna občina Velenje, skupaj z občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki z različnimi ukrepi spodbuja razvoj dobrih idej in podjetništva, predvsem pa zagotavlja dobre pogoje za izobraževanje. Prizadevali si bodo, da bo tako tudi v prihodnje. Prav tako se je zahvalil mentorjem in izobraževalnim institucijam, ki so pri spodbujanju mladih raziskovalcev še kako pomembni.

Vseskozi gibanje sodeluje tudi s SAŠA Inkubatorjem, kjer mladi raziskovalci pridobivajo nova znanja s področja podjetništva, marketinga, trženja in se udeležujejo raznih delavnic. Svoje naloge pa predstavijo tudi raznim gospodarstvenikom oz. podjetnikom.

Čestitamo za odlično opravljeno delo in dosežene rezultate.

Šolsko leto 2017/2018

V letošnjem že 35. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 54 raziskovalnih nalog (lani 53). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 28 ali 52 % osnovnošolskih in 26 ali 48 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gustava Šiliha (9 nalog), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (6 nalog), OŠ Gorica (4 naloge), OŠ Mihe Pintarja Toleda (2 nalogi), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (2 nalogi), OŠ Frana Kocbeka, Gornji Grad (2 nalogi), OŠ Livada (1 nalogo), OŠ Polzela (1 nalogo) in OŠ Ljubno ob Savinji (1 nalogo). Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Elektro in računalniška šola (16 nalog), Gimnazija (4 naloge), Strojna šola (3 naloge), Šola za rudarstvo in varstvo okolja (1 nalogo) in Šola za storitvene dejavnosti (2 nalogi). Raziskovalno delo je zaključilo 93 avtorjev, skupno število mentorjev (43) in somentorjev (16) je 59. Med mladimi raziskovalci je 36 žensk ali 38,7 % in 57 moških ali 61,3 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 30 deklet in 15 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 6 žensk in 42 moški. 

Novembra 2017 smo pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce in mentorje izvedel dr. Robert Repnik. Februarja 2018 pa je Islam Mušić za učence in dijake izvedel krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 5. in 6. marca 2018 v SAŠA inkubatorju in Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 26 recenzentov. V torek, 27. marca 2018, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki so gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev so vodili goriški škratki.
V petek, 19. maja 2018, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet  v Pivko. Najprej smo si ogledali Park vojaške zgodovine, se spustili v podmornico in zaključili ogled s kosilom. Pot smo nadaljevali do Čistilne naprave Živa in Ekomuzeja pivških presihajočih jezer.

52. državno srečanje
mladih raziskovalcev Slovenije, ki je bilo v ponedeljek, 14. maja 2018 v Murski Soboti je prineslo 8 zlatih, 14 srebrnih in 17 bronastih priznanj. Iz gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline smo skupno poslali 39 raziskovalnih nalog (22 osnovnošolskih in 17 srednješolskih). Zlato priznanje so prejeli:

-          Tomaž in Sebastjan Turinek za raziskovalno nalogo Ali je naziv športna šola več kot le beseda?, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj,
-          Benjamina Breznikar za raziskovalno nalogo Naravni dezodoranti s cenovnega vidika in vidika učinkovitosti, OŠ Gustava Šiliha,
-          David Kosi  za raziskovalno nalogo Smo debeli in pozabljivi, ker premalo spimo?, OŠ Gorica,
-          Tjaš Paradiž za raziskovalno nalogo Vpliv lokacije, programa in starosti na kakovost pečenja v vgradni pečici, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj,
-          Ania Marinčić Barić za raziskovalno nalogo Vpliv okolja na razvoj žabe sekulje, OŠ Gorica,
-          Jaka Vitko, David Vajdec in Luka Hergold za raziskovalno nalogo Diamond cut naprava, ŠCV, Elektro in računalniška šola,
-          Klara Jovan za raziskovalno nalogo Uporaba kripto valut v trgovini na drobno, ŠCV, Šola za storitvene dejavnosti,
-          Alen Fuks in Patrik Ravnak za raziskovalno nalogo Uporaba video kamere v hladilniku, ŠCV, Elektro in računalniška šola.

Prejemnike zlatega priznanja je 29. maja sprejel podžupan Mestne občine Velenje Peter Dermol. Skupaj s svojimi sodelavci jim je čestital za dosežen uspeh in pohvalil njihov trud. Povedal je, da Mestna občina Velenje, skupaj z občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki z različnimi ukrepi spodbuja razvoj dobrih idej in podjetništva, predvsem pa zagotavlja dobre pogoje za izobraževanje. Prizadevali si bodo, da bo tako tudi v prihodnje. Prav tako se je zahvalil mentorjem in izobraževalnim institucijam, ki so pri spodbujanju mladih raziskovalcev še kako pomembni. Župan Občine Šoštanj Darko Menih pa je priredil sprejem za učence Osnovne šole Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, ki so na državnem srečanju mladih raziskovalcev osvojili zlato priznanje, v ponedeljek, 18. junija, v Vili Mayer.

Letos smo že desetič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke. Člani programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo mag. Ivanu Kotniku za večletno zelo uspešno sodelovanje in oblikovanje gibanja. Kot dolgoletni član Programskega sveta je vzpodbujal mlade k odkrivanju in raziskovanju novosti, bil izjemno močen povezovalni člen med Šolskim centrom, občinami in gospodarstvom.
Na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije so v sredo, 14. marca, podelili priznanja, med drugim, tudi za pomemben prispevek na področju mladinskega raziskovalnega dela. V okviru gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline je gospod Islam Mušić prejel srebrno priznanje, Karmen Hudournik pa bronasto priznanje.
Vseskozi gibanje sodeluje tudi s SAŠA Inkubatorjem, kjer mladi raziskovalci pridobivajo nova znanja s področja podjetništva, marketinga, trženja in se udeležujejo raznih delavnic. Svoje naloge pa predstavijo tudi raznim gospodarstvenikom oz. podjetnikom.

Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene cilje! 

Šolsko leto 2016/2017

V letošnjem že 34. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 53 raziskovalnih nalog (lani 42). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 23 ali 43,4 % osnovnošolskih in 30 ali 56,6 % srednješolskih nalog.
Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gustava Šiliha (6 nalog), OŠ Mihe Pintarja Toleda (5 nalog), OŠ Gorica (4 naloge), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (2 nalogi), OŠ Polzela (2 nalogi), OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (2 nalogi), OŠ Braslovče (1 nalogo) in OŠ Ljubno ob Savinji (1 nalogo). Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (4 naloge), Elektro in računalniška šola (20 nalog), Šola za rudarstvo in varstvo okolja (2 nalogi) in Strojna šola (4 naloge).
Raziskovalno delo je zaključilo 95 avtorjev, osnovnošolskih mentorjev je bilo 24 in srednješolskih 29. Med mladimi raziskovalci je 33 žensk ali 34,7 % in 62 moških ali 65,3 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 25 deklet in 14 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 8 žensk in 48 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2016 pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce izvedla dr. Erika Glasenčnik, za mentorje pa dr. Vojko Strahovnik. Februarja 2017 je mag. Marijana Kolenko za učence in dijake izvedla krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 6. marca v prostorih Saša inkubatorja in 8. marca 2017 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 30 recenzentov. V četrtek, 30. marca 2017, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki bodo gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev so vodili goriški škratki.

V petek, 19. maja 2017, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet po Sloveniji – vožnja z ladjico ob slovenski obali in ogled Škocjanskih jam.

Z najboljšimi nalogami smo se udeležili tudi Državnega srečanja mladih raziskovalcev, ki je bilo v Murski Soboti v ponedeljek, 15. maja 2017. Na srečanje smo poslali 41 raziskovalnih nalog in osvojili 6 zlatih, 15 srebrnih in 20 bronastih priznanj.  Zlato priznanje so prejeli:
-   Lan Vrčkovnik, Jakob Cesar za raziskovalno nalogo Tudi jaz lahko samostojno ločujem, OŠ Mihe Pintarja Toleda,
-   Lara Krivec, Žan Luc Krajnc za raziskovalno nalogo Zdravilne učinkovine lesnih gob, OŠ Ljubno ob Savinji,
-   Luka Humar za raziskovalno nalogo Kaj naj izberem: kilogram, meter ali liter kovancev za 1 € ?, OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad,
-   Vida Volk, Ajla Huremović, Urška Grudnik za raziskovalno nalogo Tekočnost branja osnovnošolcev na Osnovni šoli Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj,
-    Jan Jevšnik, Gaber Čuješ za raziskovalno nalogo Naredi si sam: Električno kolo, OŠ Gustava Šiliha Velenje,
-    Jaka Vitko, David Vajdec, Luka Hergold za raziskovalno nalogo Avtomatska hidravlična naprava za krivljenje cevi, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola. 

Letos smo že osmič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke. Člani programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo gospe Dušanki Colnar za večletno zavzeto in aktivno sodelovanje ter delo pri promociji in širitvi gibanja. Njena prizadevnost ter spodbujanje mladih k raziskovanju je v gibanju izjemnega pomena. Bila je mentorica mnogim mladim avtorjem in prav vse raziskovalne naloge so bile nagrajene in uvrščene na državno srečanje. Njeno življenjsko poslanstvo je zaznamovalo delo z nadarjenimi učenci, kjer je spretno spodbujala in krepila sodelovanje z mladimi raziskovalci.

Na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije, pa so 9. marca podelili srebrno priznanje gospodu Simonu Konečniku za 17-letno izjemno zavzeto in uspešno delo na področju mladinskega raziskovalnega dela. Vseskozi podpira in spodbuja inovativno ter ustvarjalno-raziskovalno dejavnost tako pri dijakih kot tudi mentorjih. Njegovo strokovno znanje in izkušnje na področju dela z mladimi raziskovalci ter široka raven povezovalnega sodelovanja nakazujejo, da bo tudi v prihodnje skrbel za kvaliteto in uporabno vrednost nalog.

Med 15. in 20. septembrom 2016 je v Bruslju potekalo tekmovanje mladih znanstvenikov European Union Conest For Young Scientists 2016. Tekmovanja se je s svojo raziskovalno nalogo »Bananin olupek – samo odpadek ali še kaj več?« udeležil tudi Aleksander Breznikar, učenec OŠ Gustava Šiliha Velenje in tako bil član nore in nepozabne izkušnje.

Vseskozi gibanje sodeluje tudi s SAŠA Inkubatorjem, kjer mladi raziskovalci pridobivajo nova znanja s področja podjetništva, marketinga, trženja in se udeležujejo raznih delavnic. Svoje naloge pa predstavijo tudi raznim gospodarstvenikom oz. podjetnikom.

Čestitamo vsem, da ste zmogli opraviti zastavljene cilje! 

Šolsko leto 2015/2016

V letošnjem že 33. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 42 raziskovalnih nalog (lani 49). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 18 ali 42,9 % osnovnošolskih in 24 ali 57,1 % srednješolskih nalog.

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gorica (2 nalogi), OŠ Gustava Šiliha (4 naloge), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (2 nalogi), OŠ Livada (2 nalogi), OŠ Mihe Pintarja Toleda (2 nalogi), OŠ Šalek (1 nalogo), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (2 nalogi), OŠ Polzela (2 nalogi) in OŠ Šempeter v Savinjski dolini (1 nalogo).

Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (3 naloge), Elektro in računalniška šola (16 nalog), Šola za rudarstvo in varstvo okolja (1 nalogo), Strojna šola (2 nalogi) in Šola za storitvene dejavnosti (2 nalogi).

Raziskovalno delo je zaključilo 67 avtorjev, skupno število mentorjev (32) in somentorjev (23) je 55. Med mladimi raziskovalci je 22 žensk ali 32,8 % in 45 moških ali 67,2 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 15 deklet in 10 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 7 žensk in 35 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2015 pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce izvedla doc. dr. Samar Al Sayegh Petkovšek, za mentorje pa doc. dr. Robert Repnik. Februarja 2016 je Eva Srebrnjak za učence in dijake izvedla krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 7., 8. in 9. marca 2016 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 30 recenzentov. Odbor za ocenjevanje raziskovalnega dela in nalog je podelil 3 zlata, 8 srebrnih in 4 bronasta priznanja. V četrtek, 24. marca 2016, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki so gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev sta vodila dijaka Šolskega centra Velenje Mojca Kotnik in Jure Koželj.

Od skupno poslanih 31 raziskovalnih nalog, je bilo v drugem krogu, 16. maja 2016 v Murski Soboti, predstavljenih 18 raziskovalnih nalog (11 osnovnošolskih in 7 srednješolskih nalog). Na 50. državnem srečanju mladih raziskovalcev Slovenije, smo prejeli 5 zlatih, 13 srebrnih in 13 bronastih priznanj. 
Z zlatim priznanjem nagrajene naloge so:

- Ali je akustični klavir res boljši od električnega? (OŠ Polzela)
- Model fotovoltaične elektrarne (OŠ Polzela)
- Prehrana rudarskih družin v šaleški dolini v sredini 20. stoletja (OŠ Gustava Šiliha)
- Mikrogravitacija kometov (ŠCV, Gimnazija)
- 3D-interaktivne vsebine (ŠCV, Elektro in računalniška šola).

Najboljšim mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem bodo priznanja podelili v Cankarjevem domu v Ljubljani v soboto, 11. junija 2016, na slovesni prireditvi ZOTKINI TALENTI.

V petek, 20. junija 2016 smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet v Goriška Brda.

Vsem še enkrat iskreno čestitamo.

Šolsko leto 2014/2015

V letošnjem že 32. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 49 raziskovalnih nalog (lani 44). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 27 ali 55 % osnovnošolskih in 22 ali 45 % srednješolskih nalog.

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz naslednjih šol: OŠ Gorica (5 nalog), OŠ Gustava Šiliha (5 nalog), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (1 nalogo), OŠ Livada (1 nalogo), OŠ Mihe Pintarja Toleda (3 naloge), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (5 nalog), OŠ Petrovče (1 nalogo), OŠ Polzela (5 nalog) in OŠ Frana Kocbeka, Gornji Grad (1 nalogo).

Srednješolske naloge so oddali dijaki iz naslednjih šol ŠC Velenje: Gimnazija (3 naloge), Elektro in računalniška šola (12 nalog), Rudarska šola (1 nalogo), Strojna šola (5 nalog) in Šola za storitvene dejavnosti (1 nalogo).

Raziskovalno delo je zaključilo 85 avtorjev, skupno število mentorjev (41) in somentorjev (10) je 51. Med mladimi raziskovalci je 38 žensk ali 45 % in 47 moških ali 55 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 31 deklet in 14 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 7 žensk in 33 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2014 pripravili seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je za mlade raziskovalce izvedel doc. dr. Vojko Strahovnik, za mentorje pa dr. Mitja Slavinec. Februarja 2015 pa sta gospa Tanja Ozvatič in Lea Lokovšek za učence in dijake izvedli krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 9., 10. in 11. marca 2015 na Šolskem centru Velenje in Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 31 recenzentov. V četrtek, 2. aprila 2015, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki bodo gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev sta vodila dijaka Gimnazije Velenje Ana Rotovnik in Blaž Oder.

V petek, 8. maja 2015, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet. V sosednji Avstriji smo si ogledali grad Riegersburg in se posladkali v čokoladnici Zotter.

Z najboljšimi nalogami (33) smo se udeležili Državnega srečanja mladih raziskovalcev, ki je bilo v ponedeljek, 18. maja 2015 v Murski Soboti. Dosegli smo 4 zlata, 11 srebrnih in 18 bronastih priznanj. Z zlatim priznanjem nagrajene naloge so:

  • Bananin olupek - samo odpadek ali še kaj več?
  • Tatu – modna muha ali še kaj več?
  • Krmiljenje glinene ogrevalne skulpture
  • S fotoaparatom do 3D-modela

Iskrene čestitke vsem.

Šolsko leto 2013/2014

V letošnjem že 31. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 44 raziskovalnih nalog (tako kot tudi lani 44). Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 26 ali 59 % osnovnošolskih in 18 ali 41 % srednješolskih nalog.

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 12-ih šol, in sicer: OŠ Gorica (3 naloge), OŠ Gustava Šiliha (2 nalogi), OŠ Mihe Pintarja Toleda (1 naloga), OŠ Livada (1 naloga), OŠ Šalek (1 naloga), OŠ Karla Destovnika-Kajuha, Šoštanj (7 nalog), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (1 naloga), OŠ Polzela (3 naloge), OŠ Braslovče (2 nalogi), OŠ Mozirje (2 nalogi), OŠ Nazarje (2 nalogi) in OŠ Frana Kocbeka, Gornji Grad (1 naloga).

Srednješolske naloge so oddali dijaki iz ene od 4-ih šol ŠC Velenje, in sicer: Rudarska šola (2 nalogi), Strojna šola (1 naloga), Elektro in računalniška šola (12 nalog), Gimnazija (3 naloge).

Raziskovalno delo je zaključilo 83 avtorjev, skupno število mentorjev (34) in somentorjev (11) je 45. Med mladimi raziskovalci je 36 žensk ali 43 % in 47 moških ali 57 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 29 deklet in 18 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa je 7 žensk in 29 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2013 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, ki ga je letos izvedla dr. Erika Glasenčnik. Februarja 2014 pa sta gospa Tanja Ozvatič in Jadranka Gajić za učence in dijake izvedli krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 10., 11. in 12. marca 2014 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij ter 30 recenzentov. V četrtek, 3. aprila 2014, smo v Domu kulture pripravili svečano prireditev, razglasili rezultate, podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ter objavili naslove nalog, ki bodo gibanje zastopale na državnem srečanju mladih raziskovalcev v Murski Soboti. Prireditev je vodil g. Tomaž Hudomalj.

V petek, 9. maja 2014, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet na Goričko. Obiskali smo doživljajski park Vulkanija, si ogledali največji slovenski grad Grad in po kosilu bili še v Tropskem vrtu.

Z najboljšimi (33) nalogami smo se udeležili tudi Državnega srečanja mladih raziskovalcev, ki je bilo v ponedeljek, 19. maja 2014 v Murski Soboti. Dosegli smo 6 zlatih, 7 srebrnih in 20 bronastih priznanj. Z zlatim priznanjem nagrajene naloge so:

  • Lego NXT in sudoku (s pohvalo)
  • Sodobno klepanje kose
  • Uporaba mobilnega telefona med vožnjo avtomobila (s pohvalo)
  • Vpliv barve žime violinskega loka na zvok (s pohvalo)
  • Brezžično polnjenje mobilnih telefonov
  • Sneg ob soncu (s pohvalo)

Prepričani smo, da je letošnje delo v gibanju avtorjem in mentorjem prineslo dobre in zanimive izkušnje. Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene naloge!

Šolsko leto 2012/2013

V letošnjem že 30. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 44 raziskovalnih nalog (lani 42).
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 27 ali 61 % osnovnošolskih in 17 ali 39 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske naloge so predstavljene na 1112 straneh (v povprečju obsega naloga 41 strani), srednješolske pa 733 straneh (v povprečju obsega naloga 43 strani).

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 11-ih šol, in sicer: OŠ Antona Aškerca (1 naloga), OŠ Gorica (4 naloge), OŠ Gustava Šiliha (4 naloge), OŠ Mihe Pintarja Toleda (2 nalogi), OŠ Šalek (2 nalogi), OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj (7 nalog), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (1 naloga), OŠ Polzela (1 naloga), OŠ Mozirje (1 naloga), OŠ Nazarje (2 nalogi) in OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (2 nalogi).
Srednješolske naloge so oddali dijaki iz ene od 5-ih šol ŠC Velenje, in sicer: Rudarska šola (1 naloga), Strojna šola (1 naloga), Elektro in računalniška šola (10 nalog), Šola za storitvene dejavnosti (2 nalogi), Gimnazija (3 naloge).

Raziskovalno delo je zaključilo 76 avtorjev, skupno število mentorjev (37) in somentorjev (14) pa je 51. Med mladimi raziskovalci je 30 žensk ali 40 % in 46 moških ali 60 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 26 deklet in 19 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 4 ženske in 27 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo novembra 2012 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela. Letos so nam pri tem pomagali: gospa Irena Kodela Krašna in dr. Emil Šterbenk (seminar z delavnico o nastajanju raziskovalne naloge) ter mag. Peter Gabor (motivacija). Januarja in februarja 2013 pa sta gospa Tanja Ozvatič in Jadranka Gajić za učence in dijake izvedli krajši seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 11., 12. in 13. marca 2013 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC) in Gaudeamusu, na Trgu mladosti 7 v Velenju. Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij in podpredsednica komisije ter 31 recenzentov.

V četrtek, 4. aprila  2013, smo v Domu kulture pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Odbor za ocenjevanje raziskovalnega dela in nalog je podelil 5 zlatih, 9 srebrnih in 6 bronastih priznanj. Prireditev so popestrili nekdanji dijaki Šolskega centra Velenje: povezovalca Aleš Ugovšek in Uroš Kuzman – mlada raziskovalca, ki sta v letu 2013 prejela naziv doktor znanosti, in člani Šaleškega študentskega okteta.

Letos smo že petič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke. Člani Programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo dr. Konradu Steblovniku za 15-letno uspešno in zavzeto delo v gibanju saj je s svojo strokovnostjo in kritičnostjo ter hkrati pozitivno naravnanostjo neposredno vplival na rast gibanja, na delo z mladimi avtorji, njihovimi mentorji in recenzenti.

V petek, 10. maja 2013, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet na Slovensko obalo.

Na 47. državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije smo odposlali 29 nalog: 17 osnovnošolskih in 12 srednješolskih. V drugi krog srečanja, ki je bilo 20. 5. 2013, se je uvrstilo 15 nalog (9 osnovnošolskih in 6 srednješolskih). Bronasto priznanje je prejelo 14 nalog (8 osnovnošolskih in 6 srednješolskih), srebrno 10 nalog (6 osnovnošolskih in 4 srednješolske) ter zlato priznanje 5 nalog (3 osnovnošolske in 2 srednješolski).
Najboljšim mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem bodo slovesno podelili priznanja na posebni prireditvi v
Cankarjevem domu v nedeljo, 9. junija 2013, na prireditvi ZOTKINI TALENTI.

Z zlatim priznanjem nagrajene raziskovalne naloge:
• Ali znamo varno uporabljati krožišča?
• Hitrost gibanja mehurčkov v različnih kapljevinah
• Prihodnost mladih?
• Pametna hiša
• Pnevmatski simulator vožnje 2 (posebna pohvala)

Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:
• Tim Vučina in Žiga Volk sta prejela zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Prihodnost mladih?, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, mentorica Maja Ahtik Požegar.
• Andrej Kronovšek je prejel zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ali znamo varno uporabljati krožišča?, OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki, mentorica Mojca A. Juras.
• Luka Jevšenak je prejel zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Hitrost gibanja mehurčkov v različnih kapljevinah, OŠ Mihe Pintarja Toleda Velenje, mentor Dejan Zupanc.
• Barbara Venek je prejela zlato priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Lončarstvo v Kokarjah, OŠ Nazarje, mentorici Branka Nareks in Karla Jeromel Rednak.
• Katarina Remic in Monika Praznik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Prihranek časa pri pripravi hrane s kuhinjskim robotom, OŠ Nazarje, mentorici Mateja Tevž Srčič in Jožica Bezovnik.
• Tajda Purnat, Laura Preprotnik in Manca Rihter so prejele srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Maskara in naš prvi make-up, OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad, mentorica Dušanka Colnar.
• Maja Vrečar je prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Predsodki do izbranih vrst živali, OŠ Gustava Šiliha Velenje, mentorici Suzana Pustinek in mag. Anita Povše.
• Doris Æosić in Nejc Slemenjak sta prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vsebnost rastlinskih hranil v šaleških vrtovih, OŠ Gorica Velenje, mentorica Monika Jelen.
• Tadeja Jamnikar je prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Zadovoljstvo učencev na Osnovni šoli Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj s prehrambenimi obroki, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, mentorica Tadeja Jamnikar.
• Monika Rakun, Domen Hojkar in Martin Rafael Gulin so prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Energija prihodnosti, OŠ Polzela, mentorja Andreja Špajzer in Jure Stepišnik.
• Ajda Frankovič je prejela bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Učinkovitost bioterapije po metodi Zdenka Domančića – mit ali dejstvo?, OŠ Gustava Šiliha Velenje, mentorica mag. Anita Povše.
• Maksim Oblišar je prejel bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Tiskajmo poceni s CISS, OŠ Gustava Šiliha Velenje, mentor Damijan Vodušek.
• Manca Zajc in Metka Pirnat sta prejeli srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Spreminjanje ljudskega pesništva na primeru izbranih pesmi Martina Klančnika, OŠ Gorica Velenje, mentorici Andreja Vintar in Branka Mestnik.
• Žiga Deutschbauer je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ptičji vrvež na krmilnicah, OŠ Gorica Velenje, mentorica Milena Pintar.
• Pia Povše in Nina Praunseis sta prejeli srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Navade zajtrkovanja po svetu, mentorica mag. Anita Povše.
• Karin Lešnik in Pika Vrčkovnik sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Dejavniki uspešnega učenja, OŠ Mihe Pintarja Toleda Velenje, mentorica Vesna Vranješ Koprivnikar.
• Tim Kopušar je prejel bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv različnih zvrsti glasbe in zvokov na papagaja pasme vzhodna rozela, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, mentorica dr. Nataša Kopušar.

Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:
• Aleksander Turnšek, Blaž Sitar in Samo Železnik so prejeli zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pnevmatski simulator vožnje 2, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorji Uroš Remenih, Vlado Seitl, Jernej Hudoklin.
• Jan Vodušek je prejel srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Možnosti uporabe hladilnega stolpa, bloka 6 TEŠ, v energetske namene, ŠCV, Gimnazija, mentor Matjaž Žerak.
• Iris Majstorović Fatkić je prejela srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Življenje z evrom, ŠCV, Šola za storitvene dejavnosti, mentorici Anita Rudolf Pečnik in Sonja Sušin.
• Blaž Repenšek je prejel srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Rudarski žargon – jezik kameradstva, ŠCV, Rudarska šola, mentorica Bernarda Lenko.
• Mario Dvoršek in Igor Ðukanović sta prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Nadzor mobilnega robota preko mobilnega telefona, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Gregor Hrastnik.
• Žan Korpar, Darko Kušer in Miha Sever so prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Domači sneg, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Nedeljko Grabant.
• Luka Domitrovič, Nejc Galof in Aljaž Prislan so prejeli bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pametna hiša, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Islam Mušić.
• Vid Delopst je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Okolju prijazna proizvodnja tobaka in njegova toksičnost za organizem Daphnia magna, ŠCV, Gimnazija, mentorica dr. Nataša Kopušar.
• Matej Oder in Boštjan Urbanc sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Koračni in brezkrtačni motor, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Zvone Cencen.
• Kristina Rotovnik in Maša Silovšek sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vodeni ogledi Velenja za mlade, ŠCV, Šola za storitvene dejavnosti, mentor Marko Gams.
• Branka Hudej in Toni Lukenda sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kaj nas vodi pri izbiri poklica?, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Simon Konečnik in Igor Doler.
• Gregor Jeromel je prejel bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ogrevalna skulptura, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Peter Vrčkovnik in Igor Bahor.

Vsem mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem za doseženo še enkrat iskreno čestitamo!

Šolsko leto 2011/2012

MLADI RAZISKOVALCI V ŠTEVILKAH

V letošnjem že 29. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 42 raziskovalnih nalog (lani 50).
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 25 ali 60 % osnovnošolskih in 17 ali 40 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske naloge so predstavljene na 1127 straneh (v povprečju obsega naloga 45 strani), srednješolske pa 614 straneh (v povprečju obsega naloga 36 strani).
Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 11-ih šol, in sicer: OŠ Gorica (1 naloga), OŠ Gustava Šiliha (4 naloge), OŠ Šalek (2 nalogi), OŠ Livada (1 naloga), OŠ Šoštanj (4 naloge), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (4 naloge), OŠ Polzela (2 nalogi), OŠ Mozirje (1 naloga), OŠ Nazarje (3 naloge), OŠ Ljubno ob Savinji (2 nalogi) in OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (1 naloga).
Srednješolske naloge so oddali dijaki iz ene od 4-ih šol ŠC Velenje, in sicer: Rudarska šola (1 naloga), Elektro in računalniška šola (13 nalog), Šola za storitvene dejavnosti (2 nalogi), Gimnazija (1 naloga).
Raziskovalno delo je zaključilo 70 avtorjev, skupno število mentorjev (34) in somentorjev (16) pa je 50. Osnovnošolski mentorji in somentorji so v poročilih zapisali, da so za strokovno delo porabili skupaj 2159 ur in prevozili nekaj 100 km poti, srednješolski mentorji in somentorji pa so za delo potrebovali 780 ur. Povprečna starost osnovnošolskega in srednješolskega mentorja je 39 let.
Med mladimi raziskovalci je 37 žensk ali 53 % in 33 fantov ali 47 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 28 deklet in 7 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 9 žensk in 26 moških.
Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo oktobra 2011 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela. Letos nam je pri tem pomagal doc. dr. Mitja Slavinec. Marca 2012 pa je ga. Zlatka Jambrovič za učence in dijake pripravila seminar z delavnico o javnem nastopanju.
Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 26., 27. in 28. marca 2012 na ŠC Velenje, na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 3 predsedniki in podpredsednik ocenjevalne komisije in 31 recenzentov. V četrtek, 12. aprila, smo v Glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Odbor za ocenjevanje raziskovalnega dela in nalog je podelil 5 zlatih, 7 srebrnih in 4 bronasta priznanja.
Prireditev so povezovali improvizatorji Impro lige s Kulturno umetniškega društva France Prešeren Trnovo, s katerimi sodelujemo v projektu »SM-RIS«.
Letos smo že četrtič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke. Člani Programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo doc. dr. Tonetu Ravnikarju za 25-letno zavzeto in uspešno in delo v gibanju, za pomoč pri načrtnem delu, razvoju in popularizaciji mladinskega raziskovalnega dela, kjer je bil mentor, recenzent in predsednik ocenjevalne komisije za srednješolske naloge s področja družboslovja in humanistike.
V petek, 11. maja 2012, bomo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet po Sloveniji (priloga 1).
Na 46. državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije smo 21. 4. 2012 odposlali 24 nalog (17 osnovnošolskih in 7 srednješolskih nalog). Pri tem smo lahko uporabili 6 bonusov od 8-ih, ki smo si jih prislužili z lanskimi zlatimi priznanji, od tega smo lahko 2 bonusa dodatno razporedili sami, na tista področja, ki smo jih potrebovali.
ZOTKS je namreč spremenila pravilnik razpisa, ki pravi: »Dodatno se posamezni regiji največje število raziskovalnih nalog, ki jih lahko prijavijo na državno srečanje, poveča za eno nalogo na tistih področjih, na katerih so prejšnje leto mladi raziskovalci in raziskovalke iz regije dosegli zlato priznanje. Vsaka tretja dodatna raziskovalna naloga se lahko preusmeri na katero koli področje."
V torek, 8. 5. 2012, so na spletni strani ZOTKS objavili naslove nalog, ki so se uvrstile v drugi krog državnega srečanja. Od 24 nalog se je v drugi krog uvrstilo 15 nalog (12 osnovnošolskih in 3 srednješolske naloge).
V ponedeljek, 21. 5. 2011, je v Murski Soboti potekalo 46. državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije.
Z gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline smo odposlali na državno srečanje 24 nalog, od katerih jih je 7 prejelo zlato priznanje, 8 srebrno in 9 bronasto priznanje.
Najboljšim mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem bodo slovesno podelili priznanja na posebni prireditvi v Cankarjevem domu v nedeljo, 10. junija 2012, na prireditvi, ki so jo poimenovali ZOTKINI TALENTI. Za avtorje z zlatim priznanjem, ki so za izdelano nalogo prejeli še posebno pohvalo, bodo organizatorji rezervirali sedeže na odru Gallusove dvorane, ostali »zlati« mladi raziskovalci pa bodo sedeli med gledalci. Z zlatim priznanjem nagrajene raziskovalne naloge so:
• Lupilnik, OŠ Nazarje (še posebej pohvaljena naloga)
• Možnosti ponovne uporabe kondenzirane vode iz sušilnih strojev, OŠ Livada (še posebej pohvaljena naloga)
• Netipični načini bivanja v Sloveniji, OŠ Ljubno ob Savinji
• Oglaševati – kupovati čokolado Milka, OŠ Gorica Velenje
• Preneseni pomen kot prepričevalno sredstvo v televizijskih oglasih, OŠ Polzela (še posebej pohvaljena naloga)
• Spletno nakupovanje in prodaja, OŠ Šoštanj (še posebej pohvaljena naloga)
• Stop, vsiljivec!, ŠCV, Elektro in računalniška šola
Vsem mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem za doseženo še enkrat iskreno čestitamo!

Letos smo bili že 3-krat gostje VTV v oddaji Dobro jutro, večkrat smo bili na Radiu Velenje, sodelovali smo z dijaškim radiom Mulci in bili predstavljeni v tedniku Naš čas, kjer bodo predstavljene vse, z zlatim priznanjem nagrajene, naloge. Sproti urejamo in posodabljamo tudi spletno stran gibanja.

Šolsko leto 2010/2011

V letošnjem že 28. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 50 raziskovalnih nalog (lani 37) ali 35 % več kot v letu 2010.
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 29 ali 58 % osnovnošolskih in 21 ali 42 % srednješolskih nalog.
Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 11 šol, in sicer: OŠ Gorica (2 nalogi), OŠ Gustava Šiliha (4 naloge), OŠ Mihe Pintarja Toleda (1 naloga), OŠ Šalek (2 nalogi), OŠ Livada (2 nalogi), OŠ Šoštanj (2 nalogi), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (3 naloge), OŠ Polzela (4 naloge), OŠ Nazarje (7 nalog), OŠ Ljubno ob Savinji (1 naloga) in OŠ Frana Kocbeka, Gornji Grad (1 naloga).

Srednješolske naloge so oddali dijaki iz ene od 5 šol, in sicer: ŠC Velenje, Strojna šola (3 naloge), ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola (13 nalog), ŠC Velenje, Šola za storitvene dejavnosti (1 naloga), ŠC Velenje, Gimnazija (3 naloge) in ŠC Slovenj Gradec, Gimnazija (1 naloga).

Raziskovalno delo je zaključilo 88 avtorjev, skupno število mentorjev (40) in somentorjev (13) pa je 53.

Med mladimi raziskovalci je 36 žensk ali 41 % in 52 fantov ali 59 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 28 deklet in 19 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 8 žensk in 33 moških.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja in javnega nastopanja, smo oktobra 2010 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela. Letos sta nam pri tem pomagala dr. Emil Šterbenk in g. Zoran Pavšek. Marca 2011 pa je ga. Tanja Ozvatič za učence in dijake pripravila seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 28., 29. in 30. marca 2011 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij in 37 recenzentov. V sredo, 13. aprila, smo v veliki dvorani Doma kulture pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja ter nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Prireditev je povezoval g. Peter Poles. Mladi raziskovalci in mentorji so na prireditvi prejeli nahrbtnik, zbornik, priznanje, mentorji pa potrdilo o opravljenem mentorskem delu.

V petek, 13. maja 2011, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet po Sloveniji. Obiskali smo Rudnik živega srebra v Idriji, si ogledali Grad Gewerkenegg in njegove kulturno-zgodovinske znamenitosti ter Partizansko bolnico Franja.

Z najboljšimi nalogami smo  se udeležili tudi 45. državnega srečanja mladih raziskovalcev Slovenije v Murski Soboti, kjer smo osvojili 17 bronastih, 12 srebrnih in 8 zlatih priznanj. Letos bodo avtorjem in mentorjem podelili zlata priznanja na slavnostni prireditvi Zotkini talenti v Cankarjevem domu. Tomaž Brišnik in Nejc Šinkar sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Gručenje in oblak v računalništvu, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Islam Mušić in Gregor Hrastnik.

Sara Markon in Liana Jeseničnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Suha ritka in odpadek, ŠCV, Gimnazija, mentorici Irena Štimac in Irena Gusič.

V letošnjem šolskem letu še naprej sodelujemo kot partnerji v projektu Mladinska mreža razvoja

raziskovalnih vrednot mladih, »SM-RIS«. Novembra 2010 sta v okviru tega projekta mladi raziskovalki Janja Pohorec in Vesna Arlič spremljali obnašanje "nevihtne steklenice", ki so jo mornarji nekdaj uporabljali pri napovedovanju vremena, še zlasti neviht.

V četrtek, 25. 11. 2010, so Janja Pohorec, Vesna Arlič in Žiga Hudournik, predstavili svoje naloge na 1. delni konferenci v sklopu projekta »SM RIS«, ki je bila na dvorcu Betnava v Mariboru.

Omenjeni mladi raziskovalci so se septembra 2010, na povabilo Zveze za tehnično kulturo Slovenije, udeležili nagradne ekskurzije v Cern, ki jo je zveza organizirala za najboljše udeleženke in udeležence tekmovanj iz znanj in najboljše mlade raziskovalke in raziskovalce na državni ravni.

Mladi raziskovalci, dijaki ŠC Velenje, so se udeležili tudi 5. slovenskega foruma inovacij na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, v petek, 3. 12. 2010.

V ponedeljek, 14. 3. 2011, so nas obiskali predstavniki ZOTKS: dr. Mitja Slavinec, dr. Janez Bešter, ga. Adela Korošec in g. Mirko Vaupotič. Predstavili smo jim ŠC Velenje, MIC in delo ter rezultate gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline. Ogledali smo si prostore in opremo energetskega poligona. Z delom smo nadaljevali v Gorenju, kjer smo se seznanili z njihovim razvojno-raziskovalnim delom in si
ogledali del proizvodnje.

Letos smo že tretjič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali izjemne enkratne dosežke.

Člani programskega sveta smo se odločili, da skulpturo Bergmandeljca podelimo gospodu Srečku Mehu za 16-letno zavzeto delo in uspešno sodelovanje v aktivnostih gibanja, še zlasti za zagotavljanje širše podpore in pomoči gibanju, brez katere gibanje ne bi doseglo tega, kar je.

Iskreno čestitamo!

Če boste obiskali spletno stran http://mladiraziskovalci.scv.si nam sporočite svoje mnenje, kaj vam je všeč, kaj pogrešate … Prepričani smo, da je letošnje delo v gibanju avtorjem in mentorjem prineslo dobre in zanimive izkušnje. Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene naloge! Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili in seveda, nenazadnje: Mestni občini Velenje, občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo.

Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Jona Žohar in Katarina Šulek sta prejeli zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ali je raba sredstev za mehčanje vode pri pralnih strojih smiselna?, OŠ Livada, mentorja Simona Žohar in Boris Bubik.
  • Ana Berdnik in Brina Doler sta prejeli zlato priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Brez kompa je moj lajf prazn ali raba internetnega slenga, OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki, mentorica Mojca A. Juras.
  • Marta Šporin je prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Gozdarstvo in tesarstvo v Rovtu pod Menino po drugi svetovni vojni, OŠ Nazarje, mentorica Nataša Bele.
  • Tajda Pikl je prejela zlato priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Jezik televizijskih oglasov, OŠ Polzela, mentorja Mojca Cestnik in Borut Petrič.
  • Anja Trupej je prejela srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Mikrobiološka in biološka analiza izbranih vodnih filtrov, OŠ Gustava Šiliha, mentorici Suzana Pustinek in mag. Anita Povše.
  • Lana Petek in Urška Šehić sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Oblika eko hiše, OŠ Gorica, mentorja Nande Korpnik in Branka Mestnik.
  • Andreja Slokar in Anja Emeršič sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Od niti do nogavice, OŠ Polzela, mentorica Andreja Špajzer.
  • Pika Cvikl je prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Popis mravljišč v Velenju in okolici, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše.
  • Nejc Venek in Jure Mazej sta prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Povprečna poraba električne energije pri uporabi malih gospodinjskih aparatov v kuhinji, OŠ Nazarje, mentorici Mateja Tevž Srčič in Nataša Krk.
  • Urška Sušec in Živa Zager sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za nalogo Pralne kroglice - rešitev ali prevara?, OŠ Gustava Šiliha, mentorici mag. Anita Povše in Suzana Pustinek.
  • Jan Vodušek je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pretočni režim reke Pake in njena spremenljivost v zimskem obdobju, OŠ Šalek , mentor Tadej Vodušek.
  • Patricija Poljanšek in Polona Klemen sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje državnem srečanju za nalogo Prijaznost uporabe Linux-a, OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad, mentorja Dušanka Colnar in Miro Colnar.
  • Klemen Skornišek je prejel srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Primerjava žičniških sistemov v Sloveniji, OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki, mentor Boštjan Ketiš.
  • Pia Bračič in Naja Mohorič sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za nalogo Sladkor v prehrani osnovnošolcev in vpliv na zdravje, OŠ Šalek, mentorica Danijela Ribizel.
  • Ana Brunčić in Tjaša Klemenčič Pocajt sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za nalogo Slovenščina mladih - Ali nas starejši sploh razumejo?, OŠ Livada, mentorica Polonca Zlodej.
  • Jaka Blagotinšek in Aleksander Bedek sta prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Sonce kot vir za hlajenje prostorov, OŠ Polzela, mentorica Andreja Špajzer.
  • Timotej Acman in Maša Škotnik sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Spremljanje pričakovanj in dosežkov, OŠ Nazarje, mentorici Mateja Tevž Srčič in Maja Jelen.
  • Nina Fricelj in Klemen Finkšt sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Stavbna dediščina na Ljubnem ob Savinji in v okolici, OŠ Ljubno ob Savinji, mentorici Alenka Meža in Marjana Šiljar Strgar.
  • Aleš Ocepek je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Uporabniki e-pošte, OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki, mentor Boštjan Ketiš.
  • David Urtelj in Nejc Tevž sta prejela bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za nalogo Varno delo pri sečnji lesa, OŠ Nazarje, mentorici Nataša Krk in Mateja Tevž Srčič.
  • Polona Lamprečnik je prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Značilnosti in navade pitja kave v Sloveniji, OŠ Nazarje, mentorici Maja Jelen in Mateja Tevž Srčič.
  • Leja Jelenko in Eva Kučiš sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Šolstvo v Šoštanju med vojnama, OŠ Šoštanj, mentorica mag. Aleksandra Gačić.

Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Nejc Galof je prejel bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Alternativni rock - včeraj in danes, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorica Tea Selič.
  • Jernej Gruber in Gašper Jug sta prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Avdiovizualni projekt - Karman Energy, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Gregor Hrastnik.
  • Mitja Kokovnik in Matjaž Rihter sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Avtomobil na daljinsko vodenje, ŠCV, Elektro in računalniška šola Peter Vrčkovnik.
  • Jani Jovan je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Forex robot, ŠCV, Šola za storitvene dejavnosti, mentorja mag. Ivan Jova in Henrik Söke.
  • Tomaž Brišnik in Nejc Šinkar sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Gručenje in oblak v računalništvu, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Islam Mušić in Gregor Hrastnik.
  • Boris Lesnjak in Urh Pušnik sta prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Izraba vetrne energije s primerjavo zmogljivosti hitro in počasno vrtečih vetrnic, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor mag. Janko Malovrh.
  • Matjaž Kotnik in Gregor Rošer sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo LED razsvetljava, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor mag. Janko Malovrh.
  • Lovro Brdnik in Klemen Hleb sta prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Magnetna puška, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor  Matjaž Žerak.
  • Blaž Pečnik, Blaž Sitar in Samo Železnik so prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Medžo - odprtokodni film, izdelan z Blenderjem, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentor Nedeljko Grabant.
  • Maja Ovčar je prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Neformalno izobraževanje, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Islam Mušić in Melita Kovač.
  • Aljaž Prislan je prejel zlato priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Razvoj in uporaba navigacijskih sistemov v letalstvu, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Jože Lukanc in Vito Persoglia.
  • Klara Klančnik je prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Sodelovanje med dijaki, starši in učitelji, ŠC Slovenj Gradec, Gimnazija, mentor Boris Klančnik.
  • Luka Domitrovič, Jernej Holešek in Rok Kotnik so prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za nalogo Spletni portal pripovedujmo.si, ŠCV, Elektro in računalniška šola, mentorja Islam Mušić in Petra Mastnak.
  • Sara Markon in Liana Jeseničnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za nalogo Suha ritka in odpadek, ŠCV, Gimnazija, mentorici Irena Štimac in Irena Gusič.
  • Saša Šižgorič in Anja Ramšak sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za nalogo V življenje brez Facebook-a, ŠCV, Gimnazija, mentorja mag. Ivan Jovan in Gabrijela Fidler.
  • Vid Kovač in Jasmin Vehabović sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za nalogo Vpliv zunanjih in notranjih dejavnikov na vrednost grelnega števila toplotne črpalke, ŠCV, Strojna šola, mentorja Viljem Osojnik in Zvonko Višnjić.

Nekaj posebnosti:

  • prvič v zgodovini gibanja smo razpis objavili že v mesecu juniju (in ne v oktobru),
  • mladi raziskovalci so izdelali 50 raziskovalnih nalog (lani 37),
  • letos je več nalog s tehniškega področja, kar 20 jih je in to je največ v zadnjih 10 letih,
  • upadlo je število nalog z družboslovnega področja,
  • javna predstavitev nalog je potekala 3 dni, v devetih skupinah v prostorih Medpodjetniškega izobraževalnega centra
  • letos je sodelovalo pri ocenjevanju raziskovalnih nalog 37 recenzentov in ocenjevalcev, strokovnjakov, ki imajo znanje in izkušnje z raziskovalnim delom in poznajo značilnosti osnovnošolske in srednješolske populacije; eni v gibanju sodelujejo že več let, druge smo prosili za pomoč prvič – prišli so tudi iz Univerze v Ljubljani in Mariboru
  • predsedniki ocenjevalnih komisij so povedali, da so bile letošnje naloge v poprečju dobre, da je ponekod naraslo število in kakovost nalog hkrati, da so bile spet drugje dobre naloge, vendar brez presežkov
  • med nalogami pa so žal tudi take, kjer je avtorjem zmanjkalo časa za boljši izdelek, pri nekaterih nalogah je bilo videti pomanjkanje strokovnih nasvetov …

Naj izpostavim, da letos izjemno izstopa naloga s tehniškega področja, ki jo je izdelal dijak Elektro in računalniške šole, ŠC Velenje; predsednik ocenjevalne komisije za naloge s tehniškega področja je povedal, da takšne naloge v svojem več kot 10-letnem delu še ni imel v rokah. Nad nalogo je bil navdušen tudi ocenjevalec s fakultete Univerze v Ljubljani, ki je povedal, da se je med prebiranjem naloge večkrat vrnil na prvo stran, da se je prepričal, da avtor naloge prihaja iz  2. letnika srednje šole.
Ocenjevalci v teh dneh oddajajo recenzije, predsedniki ocenjevalnih komisij pa pripravljajo poročila o letošnjih raziskovalnih nalogah in vrstah ter številu podeljenih nagrad. Videti je, da bo tudi letos podeljenih nekoliko več nagrad od predvidenih priporočil, ki so zapisana v Pravilniku o podelitvi nagrad mladim raziskovalcem. Recenzenti morajo skupaj s predsedniki ocenjevalnih komisij določiti tudi seznam nalog, ki jih bomo odposlali na državno srečanje v Mursko Soboto, kamor lahko pošljemo le po eno osnovnošolsko in eno srednješolsko nalogo iz posameznega razpisanega področja, kar pa ne velja za tehnična področja, saj lahko tja pošljemo iz posamezne šole do 3 raziskovalne naloge. Na državno srečanje bi lahko dodatno poslali skupaj še 3 naloge, po eno nalogo s področja, kjer smo lani osvojili zlato priznanje. Tukaj pa nastane zadrega: lanski bonus nam sicer omogoča, da bi lahko odposlali dodatno 3 naloge, a žal tega ne moremo izkoristiti, ker letos ni nalog s področij, kjer smo lani osvojili zlato priznanje. Zato bi kazalo ZOTKS predlagati spremembo Razpisa državnega srečanja mladih raziskovalcev Slovenije za šolsko leto 2011/2012 in dopolnitev 2. poglavja, ki govori o udeležbi in srečanju mladih raziskovalcev. Predlagali bi, da doseženi bonus uveljavimo ne glede na področje, na katerem smo predhodno osvojili zlato priznanje. Tako bi lahko omogočili udeležbo na državnem srečanju še več mladim raziskovalcem, seveda tistim, ki bi zadostili kriterijem za sodelovanje na državnem srečanju. Izognili pa bi se tudi takšnim situacijam, kot na primer, da iz nekega tematskega področja dve nalogi dosežeta zlato priznanje, in ker na državno srečanje lahko pošljemo le eno nalogo, odpošljemo tisto, ki je v skupnem seštevku dosegla več točk. Določeno je namreč, da iz vsakega področja lahko odpošljemo eno nalogo (če je iz posameznega področja več nalog, odpošljemo v Mursko Soboto nalogo z največjim številom točk).

Informacija o letošnjem številu nagrajencev:
od skupaj 50 nalog bo nagrajenih 24 ali 48 % nalog (OŠ – skupaj 29 nalog, 16 nagrajenih ali 55 %; SŠ – skupaj 21 nalog, 8 nagrajenih ali 38 %). Osnovnošolski mladi raziskovalci bodo prejeli 3 zlata, 7 srebrnih in 6 bronastih priznanj; srednješolski mladi raziskovalci pa 1 zlato, 3 srebrna in 4 bronasta priznanja.
Na Državno srečanje v Mursko Soboto bomo odposlali 26 ali 27 raziskovalnih nalog, in sicer: 20 ali 21 osnovnošolskih in 16 srednješolskih nalog.

Marjeta Primožič, koordinatorica gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline

 

Šolsko leto 2009/2010

V šolskem letu 2009/2010, že 27. letu gibanja so mladi raziskovalci oddali 37 raziskovalnih nalog. Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 23 ali 62 % osnovnošolskih in 14 ali 38 % srednješolskih nalog.

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 10 šol, in sicer: OŠ Gorica (4 naloge), OŠ Gustava Šiliha (2 nalogi), OŠ Mihe Pintarja Toleda (2 nalogi), OŠ Šalek (1 naloga), OŠ Šoštanj (2 nalogi), OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki (1 naloga), OŠ Polzela (4 naloge), OŠ Mozirje (1 naloga), OŠ Nazarje (4 naloge) in OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (2 nalogi).
Srednješolske naloge so oddali dijaki iz ene od 5 šol, in sicer: ŠC Velenje, Strojna šola (1 naloga), ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola (7 nalog), ŠC Velenje, Šola za storitvene dejavnosti (1 naloga), ŠC Velenje, Gimnazija (4 naloge) in ŠC Slovenj Gradec, Srednja zdravstvena šola (1 naloga).

Raziskovalno delo je zaključilo 69 avtorjev, skupno število mentorjev (32) in somentorjev (9) pa je 41. Med mladimi raziskovalci je 28 žensk ali 41 % in 41 fantov ali 59 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 21 deklet in 20 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 7 žensk in 21 moških. Posebnost – dijak iz ŠC Velenje, Elektro in računalniške šole je izdelal kar 2 raziskovalni nalogi.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja, smo novembra 2009 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela. Letos nam je pri tem pomagal g. Zoran Pavšek. Marca 2010 sta g Marko Mandič in ga. Zlatka Jambrovič za učence in dijake pripravila seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 6., 7. in 8. aprila 2010 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij in 30 recenzentov.

V četrtek, 22. aprila smo v veliki dvorani Doma kulture pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja in nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Prireditev je povezoval g. Marko Mandič.
Avtorji raziskovalnih nalog so bili za opravljeno delo nagrajeni s priznanjem, prejeli so pisno recenzijo, USB ključ Kingston (8GB) in majico, ki jo je prispevalo podjetje Esotech iz Velenja.

V petek, 14. maja 2010, smo za osnovnošolske mlade raziskovalce in mentorje organizirali nagradni izlet na Primorsko, ki je bil letos nekoliko delovno obarvan, saj so mladi raziskovalci in mentorji pomagali pri barvanju ograje v Lipici., kjer so si zadali, da bi do 19. maja 2010, ko bodo obeležili 430 letnico Kobilarne, prebarvali 10 km ograje.

Nagradni izlet za mentorje in osnovnošolske mlade raziskovalce, je bil letos delovno obarvan. V petek, 14. 5. 2010, smo jo mahnili na Primorsko. Najprej smo se ustavili v Lipici, saj smo bili dogovorjeni, da bomo pomagali barvati ograjo okoli Kobilarne, kjer so si zadali, da bi do 19. maja 2010, ko bodo obeležili 430 letnico Kobilarne, prebarvali 10 km ograje. S kočijo so nas razvozili na mesta, kjer smo začeli z barvanjem. Organizatorji so nas za opravljeno delo zelo pohvalili. Ko smo z barvanjem končali, so nam postregli z joto in nas odpeljali na voden ogled kobilarne in predstave klasične šole jahanja. Potem smo si v Piranu ogledali še Akvarij, se ustavili v Fiesi …

Z najboljšimi nalogami smo udeležili tudi Državnega srečanja mladih raziskovalcev v Murski Soboti 21. maja 2010. V Mursko Soboto smo odposlali 26 nalog: 18 osnovnošolskih in 8 srednješolskih. V drugi krog srečanja se je uvrstilo 12 nalog (8 osnovnošolskih in 4 srednješolske). Bronasto priznanje je prejelo 14 nalog (10 osnovnošolskih in 4 srednješolske), srebrno 9 nalog (7 osnovnošolskih in 2 srednješolski) ter zlato priznanje 3 naloge (1 osnovnošolska in 2 srednješolski).


Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Luka Gortan je prejel zlato priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Žarnica je preteklost, zdaj je tu varčna sijalka, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše.
  • Helena Plešnik je prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo So jabolka, ki jih uživamo, zares zdrava?, OŠ Šoštanj, mentorica Ana Jurkovnik, somentorica Maja Ahtik Požegar.
  • Jure Mazej in Nejc Venek sta prejela zlato priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Zveneča matematika, OŠ Nazarje, mentorica Mateja Tevž Srčič, somentorica Maja Jelen.
  • Naja Bedek in Kaja Krajnc sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Šopek čudovitih vonjev, OŠ Polzela, mentorica Nevenka Jerin.
  • Jernej Katanec in Martin Tacol sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv spanja na naše počutje, OŠ Šoštanj, mentor Franc Petek.
  • Andraž Metulj in Milan Carević sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ko struga postane premajhna, OŠ Nazarje, mentorica Maja Jelen, somentorica Mateja Tevž Srčič. 
  • Primož Delopst je prejel bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv Messengerja, Netloga in Facebooka na druženje mladih, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentorica Vesna Vranješ, somentorica Irena Rošer. 
  • Nina Grabner in Blažka Pergovnik sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Uporaba zelišč od časov prababic in pradedkov do danes, OŠ Šalek, mentorica Irena Rošer. 
  • Lovro Fijavž Bačovnik in Nermin Jukan sta prejela bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Šport, rekreacija in turizem na območju ob jezerih, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentorica Irena Rošer. 
  • Anže Veršnik, Dejan Nadvešnik in Patricija Poljanšek so prejeli zlato priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Opazovanje temperaturnih sprememb s pomočjo računalnika, OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad, mentorica Dušanka Colnar, somentor Miro Colnar.
  • Jošt Kunej in Žan Prislan sta prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Prihodnost avtohtone pasme kraškega ovčarja v Sloveniji, OŠ Mozirje, mentor Blaž Podrižnik. 
  • Urška Sušec in Živa Zager sta prejeli zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Naravna čistila, OŠ Gustava Šiliha, mentorica Suzana Pustinek, somentorica mag. Anita Povše. 
  • Staša Remic je prejela srebrno priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Udobje – koliko nas stane?, OŠ Nazarje, mentorica Mateja Tevž Srčič, somentorica Nataša Krk.
  • Aleksandra Panić je prejela zlato priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo E-knjiga, OŠ Gorica, mentorica Vesna Penec, somentorica Branka Mestnik.
  • Nina Perko in Ana Zmrzlak sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Model ocenjevanja uspešnosti učiteljev v devetem razredu osnovne šole, OŠ Polzela, mentor Borut Petrič.
  • Katja Špende je prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Mali gospodinjski aparati v kuhinji, OŠ Nazarje, mentorica Nataša Krk, somentorica Mateja Tevž Srčič. 
  • Matej Brunšek je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Verižno pismo, OŠ bratov Letonja Šmartno ob Paki, mentor Boštjan Ketiš.
  • Saša Atelšek, Nika Gaberšek in Dominik Majhenič so prejeli srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Sončna elektrarna – ekološka pridelava električne energije, OŠ Polzela, mentorica Andreja Špajzer.



Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Vid Delopst, Katja Šopar in Tim Golavšek so prejeli bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Inflacija in deflacija v Šaleški dolini, ŠC Velenje, Gimnazija, mentorica Petra Mastnak.
  • Lea Bevc, Severina Štruc in Domen Vodlan so prejeli bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ključni pomen gastronomije za trajnostni razvoj turizma, ŠC Velenje, Šola za storitvene dejavnosti, mentorica Mateja Klemenčič in somentorica Simona Pompe.
  • Tadej Hrastnik in Leon Gros sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pozicioniranje sončnih celic, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik.
  • Matic Avberšek, Rok Penšek in Vid Sečki so prejeli bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Slovenski Blender-portal, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Nedeljko Grabant.
  • Vesna Arlič je prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Barve za lase – kaj nam skrivajo?, ŠC Velenje, Gimnazija, mentorica Melita Šešerko, somentorica Vesna Rožič.
  • Miha Krajcer in Luka Žolger sta prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ali bi postal poklicni voznik?, ŠC Velenje, Strojna šola, mentor Boris Klančnik.
  • Žiga Hudournik in Janja Pohorec sta prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv mikrovalov na kancerogene in nekancerogene celice ter na rast rastlin, ŠC Velenje, Gimnazija, mentorica dr. Erika Glasenčnik, somentorici mag. Anita Povše in prof. dr. Avrelija Cencič.
  • Matic Kavtičnik in Grega Lorber sta prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo CNC krmilje, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentorica Peter Vrčkovnik.


Prepričani smo, da je letošnje delo v gibanju avtorjem in mentorjem prineslo dobre in zanimive izkušnje. Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene naloge! Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili in seveda, nenazadnje: Mestni občini Velenje, občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo.

In še – letos je bil že drugič objavljen javni razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali za izjemne enkratne dosežke.
Programski svet je soglasno odločil, da bo skulpturo Bergmandeljca podelil gospe Mariji Vodovnik iz Osnovne šole bratov Letonja Šmartno ob Paki. Iskreno čestitamo!

Šolsko leto 2008/2009

V šolskem letu 2008/2009, v 26. letu gibanja, so mladi raziskovalci oddali 36 raziskovalnih nalog. Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 24 ali 67 % osnovnošolskih in 12 ali 33 % srednješolskih nalog. Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 11 osnovnih šol, in sicer: OŠ Gorica (1 naloga), OŠ Gustava Šiliha (5 nalog), OŠ Livada (2 nalogi), OŠ Mihe Pintarja Toleda (3 naloge),  OŠ Šalek (1 naloga), OŠ Šoštanj (5 nalog), OŠ Braslovče (1 naloga), OŠ Mozirje (1 naloga), OŠ Nazarje (1 naloga), OŠ Polzela (3 naloge) in OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad (1 naloga), ki v gibanju sodeluje prvič. Srednješolske raziskovalne naloge so oddali dijaki šol ŠC Velenje, in sicer: Elektro in računalniška šola (4 naloge), Šola za storitvene dejavnosti (7 nalog) in Gimnazija (1 naloga).

Raziskovalno delo je zaključilo 77 avtorjev, skupno število mentorjev (36) in somentorjev (15) pa je 51. Med mladimi raziskovalci je 49 žensk ali 64 % in 28 fantov ali 36 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 33 deklet in 14 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 16 žensk in 14 moških. Posebnost – učenec iz OŠ Polzela je izdelal kar 2 raziskovalni nalogi.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja, smo novembra 2008 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela, marca 2009 pa za učence in dijake seminar z delavnico o javnem nastopanju.
Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 14., 15., in 16. aprila 2009 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij in 29 recenzentov.

V ponedeljek, 4. maja 2009, smo v veliki dvorani Doma kulture pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja in nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem.

V petek, 15. maja 2009, smo za osnovnošolske mlade raziskovalci in mentorje organizirali nagradni izlet v Prekmurje, kjer smo si med drugim ogledali Tropski vrt in se sprehodili med več tisoč cvetovi orhidej …

V Mursko Soboto smo na državno srečanje mladih raziskovalcev odposlali 23 nalog: 16 osnovnošolskih in 7 srednješolskih. V drugi krog srečanja, ki je bilo 22. 5. 2009, se je uvrstilo 12 nalog (9 osnovnošolskih in 3 srednješolske). Bronasto priznanje je prejelo 11 nalog (7 osnovnošolskih in 4 srednješolske), srebrno 5 nalog (3 osnovnošolske in 2 srednješolski) ter zlato priznanje 7 nalog (6 osnovnošolskih in 1 srednješolska).


Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Tina Tkalec, Mateja Novak in Luka Jager so prejeli srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Braslovško jezero, OŠ Braslovče, mentorica Bernarda Predovnik, somentorica Irena Kumer.
  • Blaž Sitar in Aleksander Turnšek sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Dokazovanje avtentičnosti govora z zvokovno računalniško obdelavo, OŠ Polzela, mentor Borut Petrič.
  • Eva Kozman, Lucija Koren in Tjaša Ocvirk so prejele bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Določanje kakovosti jedilnih olj, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica Suzana Pustinek.
  • Helena Plešnik in Barbara Verhovnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Domače naloge – kako in zakaj, OŠ Šoštanj, mentorica Maja Ahtik Požegar.
  • Ajda Oblak in Anja Klemenčič - Pocajt sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Emotikoni v SMS-sporočilih, OŠ Livada, mentorica Janja Šuster, somentorica Nataša Kotnik. 
  • Peter Pavel Kočevar je prejel bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Gazirane pijače – da ali ne?, OŠ Polzela, mentorica Nevenka Jerin.
  • Hana Videmšek, Urška Katanec in Jernej Katanec so prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Jaz sem zvezda svojega življenja – spodbujanje učencev k razmišljanju o sebi, OŠ Šoštanj, mentorica Jelka Peterlin, somentorica Lidia Frelih.
  • Nika Hranjec in Mihael Pungertnik sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kako si mladi želimo urediti dnevni center, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentorica Vesna Vranješ, somentor Marko Pritržnik.
  • Rok Dacar je prejel zlato priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kukavičevke na območju Debrce in Tičnice, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentor Simon Ogrizek, somentorica Irena Rošer.
  • Anja Knez in Brigita Bukovec sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Lokalc – prvi korak Mestne občine Velenje k ekološko usmerjenemu javnemu prevozu, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica dr. Erika Glasenčnik.
  • Aljaž Brus in Peter Pavel Kočevar sta prejela zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Možnosti zmanjšanja porabe energije na OŠ Polzela, OŠ Polzela, mentorica Danica Gobec, somentorica Andreja Špajzer.
  • Tisa Ževart in Špela Pušnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ni tako daleč kot se zdi!, OŠ Livada, mentor Uroš Kuzman, somentorica Metoda Finkšt.
  • Vid Delopst in Gašper Andrejc sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Planinsko društvo Šoštanj (in njegovo delo), OŠ Šoštanj, mentor Franc Petek.
  • Neja Srčič je prejela zlato priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Poletni ekcem pri islandskih konjih v Sloveniji, OŠ Nazarje, mentorica Mateja Tevž Srčič, somentorica Nataša Krk.
  • Suzana Podvinšek je prejela srebrno priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Postopki ugotavljanja vrste medu, OŠ Šoštanj, mentorica Melita Šešerko, somentorica Andreja Kandolf.
  • Mojca Predovnik in Anja Bizjak sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Prehranjevanje divjadi v zimskem času v okolici Mozirja, OŠ Mozirje, mentor Blaž Podrižnik.
  • Valerija Janežič in Polona Barber sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Samopodoba učenk in učencev, OŠ Gustava Šiliha, mentorica Mateja Kunc, somentorica Klara Urbanc.
  • Anja Mavrič in Vanesa Stenšak sta prejeli bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Tone iz Jam – gornjegrajski Da Vinci, OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad, mentorica Anda Kavčič, somentorica Zlatka Maher Sredenšek.
  • Luka Gortan je prejel bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Uporabnost njivske preslice (Equisetum arvense), OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše.
  • Dijana Suvajac in Iris Majstorović sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Šminka, ali res vsebuješ svinec?, OŠ Gustava Šiliha, mentorica Monika Jelen, somentorica Liljana Lihteneker.


Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Matic Knap je prejel bronasto priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Magnetna fuzija kot vir energije, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Sašo Gnilšek, somentor Zvone Cencen.
  • Maja Ostojić, Marina Ostojić in Nina Zidarn so prejele bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Plastično vrečko? Ne, hvala!, ŠC Velenje, Šola za storitvene dejavnosti, mentorica Mateja Klemenčič, somentorica Ines Pirmanšek.
  • Urban Rotnik in Tadej Černevšek sta prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Slovenski GIMP-portal, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Nedeljko Grabant.
  • Vid Osterc in Nejc Praprotnik sta prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Strategija razvoja turizma Mestne občine Velenje 2009 – 2013, ŠC Velenje, Šola za storitvene dejavnosti, mentorica Mateja Klemenčič.
  • Marko Zabreznik in Jan Obu sta prejela zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Turistična info točka na spletu, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Iztok Osredkar.
  • Sergej Zahojnik, Peter Rotovnik in David Šega so prejeli zlato priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv odklona na moč fotonapetostnega modula, ŠC Velenje, Elektro in računalniška šola, mentor Matjaž Žerak.
  • Mojca Kolar, Vanja Jazbec in Neja Kaligaro so prejele zlato priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Zagoreli in zdravi, ŠC Velenje, Gimnazija, mentorica Irena Štimac, somentorica Magda Bačovnik Zimic.


Tudi na promocijskem področju smo bili dodatno aktivni, in sicer:

  • septembra 2008 smo sodelovali na 14. slovenskem festivalu znanosti v Cankarjevem domu v Ljubljani. Na povabilo Slovenske znanstvene fundacije smo na Simpoziju mladih raziskovalcev iz srednješolskih klopi predstavili nalogo Med kot naravni antibiotik;
  • oktobra 2008 smo v Cankarjevem domu sodelovali na 3. slovenskem forumu inovacij. Na povabilo ZOTKS smo z avtorji in mentorji predstavili dve lanski raziskovalni nalogi »Friziranje« mopeda da – ali ne? in Predstavitev Šolskega centra Velenje v virtualnem svetu Second Life in sodelovali na posvetu  z naslovom Prenos naravoslovno-tehnoloških znanj za mlade talente;
  • novembra 2008 smo gibanje predstavili na konferenci učiteljskega zbora na OŠ Ljubno ob Savinji,
  • januarja 2009 smo v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču sodelovali na Informativi 09 in
  • aprila 2009 v Vili Široko na kolegiju direktorjev območnih in regionalnih gospodarskih zbornic predstavili  značilnosti gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline.


Nov logotip gibanja je zdaj star že štiri leta in je vse bolj prepoznaven, kot tudi dve leti stara spletna stran, ki jo še vedno dopolnjujemo oz. razvijamo. Če boste obiskali spletno stran http://mladiraziskovalci.scv.si nam sporočite svoje mnenje, kaj vam je všeč, kaj pogrešate …
 
Prepričani smo, da je letošnje delo v gibanju avtorjem in mentorjem prineslo dobre in zanimive izkušnje. Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene naloge!
Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili in seveda, nenazadnje: Mestni občini Velenje, občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo.

In še – letos smo prvič objavili razpis za podelitev skulpture Bergmandeljc, ki jo lahko prejmejo posamezniki in organizacije za večletno uspešno delo in sodelovanje v aktivnostih gibanja, za dosežene posebne uspehe na področju mladinskega raziskovalnega dela ali za izjemne enkratne dosežke. Skulpturo Bergmandeljca je Programski svet podelili gospodu Dušanu Dolinarju za uspešno 20 letno delo v gibanju.

In še - avtorje nekaterih nalog so člani ocenjevalnih komisij še posebej pohvalili, in sicer:

  • za zelo simpatično predstavitev naloge – Ni tako daleč kot se zdi!,
  • za "izpiljeno" nalogo – Kukavičevke na območju Debrce in Tičnice, OŠ Mihe Pintarja Toleda Velenje,
  • za najboljšo nalogo v skupini – Določanje kakovosti jedilnih olj, OŠ Gustava Šiliha Velenje,
  • za dobro nalogo, dober in samozavesten nastop – Emotikoni v SMS-sporočilih, OŠ Livada Velenje,
  • za lep nastop – Poletni ekcem pri islandskih konjih v Sloveniji, OŠ Nazarje,
  • Iskratel in ZOTKS sta podelila nagrado za najboljšo raziskovalno nalogo v vrednosti 400 € – Dokazovanje avtentičnosti govora z zvokovno računalniško obdelavo, OŠ Polzela,
  • za to, ker ste nas prepričali – Turistična info točka na spletu, ŠCV, Elektro in računalniška šola.

Šolsko leto 2007/2008

Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline – 25 let gibanja, šolsko leto 2007/2008. Zabeležili smo četrt stoletja uspešnega delovanja. V ta namen smo izdali posebni zbornik Zlati oreh, ki  je debelejši od dosedanjih. Sestavljen je iz dveh delov, in sicer:

  • prvi del je posvečen 25-letnici gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline in vsebuje prehojeno pot gibanja, statistične podatke, spomine avtorjev in mentorjev, izjave posameznikov, ki so pomembno vplivali na razvoj gibanja …
  • drugi del pa predstavlja povzetke raziskovalnih nalog, ki so jih izdelali mladi raziskovalci v šolskem letu 2007/2008.


V letošnjem jubilejnem letu so mladi raziskovalci oddali 37 raziskovalnih nalog (lani 27). To je za 27 % več, kot v preteklem letu.
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 21 ali 57 % osnovnošolskih in 16 ali 43 % srednješolskih.

Osnovnošolske raziskovalne naloge so oddali učenci iz ene od 9 osnovnih šol, in sicer:
OŠ Gorica (2 nalogi), OŠ Gustava Šiliha (4 naloge), OŠ Livada (2 nalogi), OŠ Mihe Pintarja Toleda (1 naloga), OŠ Šoštanj (4 naloge), OŠ bratov Letonja (1 naloga), OŠ Nazarje (3 naloge), OŠ Polzela (2 nalogi) in OŠ Vransko - Tabor (2 nalogi).

Srednješolske raziskovalne naloge so oddali dijaki šol ŠC Velenje, in sicer: Poklicna in tehniška rudarska šola (1 naloga), Poklicna in tehniška strojna šola (1 naloga), Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola (5 nalog), Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti (3 naloge) in Splošna in strokovna gimnazija (6 nalog).

Raziskovalno delo je zaključilo 69 avtorjev, skupno število mentorjev (37) in somentorjev (13) pa je 50. Med mladimi raziskovalci je 40 žensk ali 58 % in 29 fantov ali 42 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 27 deklet in 12 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 13 žensk in 17 moških.

Mladi raziskovalci so popisali 1990 strani, in sicer: osnovnošolci 940 strani, srednješolci pa 1050 strani.

Da bi se mladi raziskovalci s čim manj težavami lotili raziskovanja, smo novembra 2007 pripravili za mlade raziskovalce in mentorje seminar o nastajanju znanstveno-raziskovalnega dela. Tudi letos sta ga izvedla strokovnjaka iz ERIC-a, in sicer: mag. Emil Šterbenk in Zoran Pavšek.

Marca 2008 sta ga. Zlatka Jambrovič in ga. Jerica Mrzel za učence in dijake pripravili začetni in nadaljevalni seminar z delavnico o javnem nastopanju.

Mladi raziskovalci so javno predstavili naloge 9., 10., in 11. aprila 2008 na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC). Pri pregledu in oceni nalog so sodelovali 4 predsedniki ocenjevalnih komisij in 29 recenzentov.

V torek, 6. maja 2008, smo v veliki dvorani Doma Kulture pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja in nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Prireditev je odlično in na duhovit način povezoval nekdanji mladi raziskovalec, sedaj uspešen gledališki igralec Marko Mandić.

V petek, 16. maja 2008, so se osnovnošolski mladi raziskovalci in mentorji udeležili nagradnega izleta. Obiskali smo Škocjanske jame, si v Kobilarni Lipica ogledali čredo konj lipicanske pasme, bili deležni zelo zanimive in nazorne razlage o konju Lipicancu, si ogledali predstavo klasične šole jahanja in se ustavili v majhni vasici Štanjel, kjer danes živi le še 60 prebivalcev. Ogledali smo si galerijo Lojzeta Spacala, Fabjanijev vrt, značilnosti kraške hiše, ozke ulice in majhne trge z vodnjaki …

Z najboljšimi nalogami smo se udeležili tudi Državnega srečanja mladih raziskovalcev v Murski Soboti 30. maja 2008. Na srečanje smo odposlali 26 nalog: 14 osnovnošolskih in 12 srednješolskih. Vse naloge so bile nagrajene, in sicer: 10 nalog je prejelo zlato priznanje, 9 nalog srebrno in 7 nalog bronasto priznanje.
Osnovnošolci so osvojili 6 zlatih, 3 srebrna in 5 bronastih priznanj; srednješolci pa 4 zlata, 6 srebrnih in 2 bronasti priznanji.
Ker smo letos dosegli 10 zlatih priznaj, bomo smeli drugo leto (če bodo razpisni pogoji ostali enaki kot letos) s teh področij poslati na državno srečanje dodatnih 10 nalog.

Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Ivan Ribežl je prejel bronasto priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Živeti s hibo, OŠ Nazarje, mentorica Mateja Tevž Srčič, somentorica Nataša Krk.
  • Ana Mestnik in Špela Mestnik sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv Kožlja na življenje Velenjčanov, OŠ Gorica, mentorica Branka Mestnik.
  • Mojca Lebeničnik in Blažka Felicijan sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo »Angleški lomilci jezika« (English Tongue Twisters), OŠ Vransko – Tabor, mentorica Natalija Kocijan.
  • Thys Grobelnik in Eva Mavrič sta prejela bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo »Cockney sleng« (Cockney Rhyming Slang), OŠ Vransko – Tabor, mentorica Natalija Kocijan.
  • Lucija Anžel in Blaž Sitar sta prejela bronasto priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Živali v frazemih Koliko jih poznamo?, OŠ Polzela, mentorica Mojca Cestnik.
  • Urška Katanec in Hana Videmšek sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pa se je zgodilo – prva menstruacija, OŠ Šoštanj, mentorica, somentorica Lidia Frelih.
  • Karin Konečnik in Mira Vučenović sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ali nas e-gradiva motivirajo?, OŠ Gorica, mentorica Renata Konečnik, somentorica Andreja Šifer Janič.
  • Janja Kamenik in Monika Podvratnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Spomladi 2009 175 let šole v Šmartnem ob Paki, OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki, mentorica Marija Vodovnik.
  • Miha Lampret in Jernej Katanec sta prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Energetski varčevalni račun, OŠ Šoštanj, mentorica Karmen Mikek.
  • Tina Korošec in Anja Silovšek sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Jezik, v katerem si najstniki dopisujejo po MSN-ju, OŠ Polzela, mentorica Mojca Cestnik.
  • Manca Dremel in Tjaša Herlah sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Uporaba nakupovalnih vrečk in njihova razgradnja v tleh, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica Suzana Pustinek.
  • Sara Potočnik in Ana Vojnović sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Prehodnost pločnikov in dostopnost v javni rabi v Velenju, OŠ Gustava Šiliha, mentorica dr. Erika Glasenčnik, somentorica mag. Anita Povše.
  • Vesna Arlič in Srečko Terzič sta prejela zlato priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Nagrobne sveče – odpadek?, OŠ Livada, mentorica Simona Žohar.
  • Niky Grabant in Maruša Rihar sta prejela zlato priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo MP3-predvajalnik, prijatelj ali sovražnik mojemu sluhu?, OŠ Gustava Šiliha, mentor dr. Nikola Holeček, somentor Nedeljko Grabant.
  • Anja Knez je prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Popis rastišč pomladanskega velikega zvončka (Leucojum vernum L.) in malega zvončka (Galanthis nivalis L.) v Velenju in okolici, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica Suzana Pustinek.
  • Marko Es, Franc Reberšak in Gašper Kladnik so prejeli zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kam z odpadno električno in elektronsko opremo?, OŠ Šoštanj, mentorica Danica Verdev.   


Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Nejc Zager in Davor Železnik sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo "Friziranje" mopeda – da ali ne?, ŠCV Poklicna in tehniška strojna šola, mentor Boris Klančnik.
  • Jure Prikržnik in Zala Pia Lipičnik sta prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Terarij, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentorica Nada Pirnat.
  • Klemen Glušič je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo RFID identifikacija, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentor Zvone Cencen.
  • Stojan Zagoričnik, David Avberšek in Aleš Gašper so prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Od usnja do čevlja, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentor Blaž Verbič, somentorica Bojka Vrbnjak.
  • Jani Jovan je prejel srebrno priznanje na regijskem in srebrno na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Virtualna borza Forex, ŠCV Splošna in strokovna gimnazije, mentor mag. Ivan Jovan, somentor Henrik Söke.
  • Tjaša Kolenc, Alma Avdić in Jana Hrnčič so prejele srebrno priznanje na regijskem in bronasto na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pomen in vloga receptivne turistične agencije pri uresničevanju razvoja turizma v Saša regiji, ŠCV Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti, mentor Marko Gams, somentor Vladimir Verdnik.
  • Ana Špes je prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ugotavljanje genotoksičnosti metil tetra-butil etra (MTBE) z Allium testom, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentorica mag. Nataša Kopušar, somentorica Meta Zaluberšek.
  • Sandra Hasić je prejela zlato priznanje na regijskem in zlato na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Med kot naravni antibiotik, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentorica Irena Štimac, somentorica mag. Amalija Božnar.
  • Jana Obšteter, Marko Potočnik in Špela Sovič so prejeli srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Slovstvena folklora v Šaleški dolini, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentorica Simona Šalej.
  • Alen Kopić in Klemen Belavić sta prejela zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Predstavitev Šolskega centra Velenje v virtualnem svetu Second Life, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Islam Mušić, somentor Nedeljko Grabant.
  • Dejan Jeraj in Luka Hrastnik sta prejela bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Učna orodja v 3D-virtualnem svetu Second Life, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Islam Mušić, somentor Nedeljko Grabant.
  • Simon Brezovnik in Aljaž Avberšek sta prejela srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Učenje na daljavo – LAMS, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentor mag. Ivan Jovan, somentorica Alenka Gortan.



V letošnjem letu smo bili dodatno aktivni tudi na promocijskem področju.

V Ljubljani smo na Gospodarskem razstavišču v drugi polovici maja sodelovali na »Festivalu ustvarjalnosti in inovativnosti pri pouku« in na prostoru Zveze za tehnično kulturo Slovenije predstavili gibanje.

V Celju smo se konec maja 2008 udeležili mednarodne Konference »Oblikovanje novih generacij evropskih raziskovalcev«, ki jo je pripravila Slovenska znanstvene fundacija v počastitev 30-letnega gibanja Mladi za Celje ter slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

Na konferenci smo predstavili tudi dosežke 25-letnega gibanja Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline, zbornik Zlati oreh, delo mentorjev in raziskovalno nalogo Predstavitev Šolskega centra Velenje v virtualnem svetu Second Life (Nedeljko Grabant). Sodelovali smo na okrogli mizi z nekdanjimi in sedanjimi mladimi raziskovalci, kjer so Marko Potočnik, Jana Obšteter in Špela Sovič govorili o svojih izkušnjah pri raziskovalnem delu in za povedano poželi velik aplavz in čestitke.

O gibanju pripravljamo tudi posebno razstavo, ki bo na ogled ves mesec julij v Knjižnici Velenje.

Šolskemu centru Velenje je Zveza za tehnično kulturo Slovenije podelila 20. marca 2008 Zlato priznanje za uspešen razvoj in delo na področju mladih raziskovalcev v Šaleški dolini. Občine, ki materialno podpirajo gibanje, pa so prejele zahvale.

Novi logotip gibanja je zdaj star že tri leta in je vse bolj prepoznaven, kot tudi dve leti stara spletna stran, ki jo še vedno dopolnjujemo oz. razvijamo.
Če boste obiskali spletno stran http://mladiraziskovalci.scv.si nam sporočite svoje mnenje, kaj vam je všeč, kaj pogrešate …

Prepričani smo, da je letošnje delo v gibanju avtorjem in mentorjem prineslo dobre in zanimive izkušnje. Čestitamo, da ste zmogli opraviti zastavljene naloge!
Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili in seveda, ne nazadnje: Mestni občini Velenje, občini Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo.

Šolsko leto 2006/2007

V šolskem letu 2006/2007 so mladi raziskovalci oddali 27 raziskovalnih nalog.
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je bilo 15 ali 56 % osnovnošolskih (iz osmih OŠ iz Velenja, Šoštanja, Šmartnega ob Paki, Mozirja in Rečice ob Savinji) in 12 ali 44 % srednješolskih nalog.

Raziskovalne naloge je izdelalo 53 avtorjev, pri delu jim je pomagalo in jih usmerjalo 36 mentorjev. Naloge je pregledalo in jim na javni predstavitvi prisluhnilo 21 recenzentov.
Med mladimi raziskovalci je bilo 37 žensk ali 70 % in 16 fantov ali 30 %. Med osnovnošolskimi avtorji je bilo 26 deklet in 3 fantje, med srednješolskimi raziskovalci pa 13 moških in 11 žensk.

V sredo, 9. maja 2007, smo v veliki dvorani Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja in nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Prireditev je povezoval Tomaž Hudomalj, ki je s profesionalnim nastopom, prijetnimi in izvirnimi vprašanji, skupaj z mladimi raziskovalci, nasmejal vse v dvorani.
Na prireditvi je predsednik ocenjevalnih komisij, doc. dr. Tone Ravnikar, izpostavil letošnjo dobro biro nalog, predvsem njihovo kvaliteto s tehniškega področja in dejstvo, da je bilo priznanja in nagrade zelo težko razdeliti.

Med osnovnošolskimi raziskovalnimi nalogami je bilo od skupno 15 nalog nagrajenih 8 nalog, med srednješolskimi nalogami (vseh je bilo 12) pa je bilo nagrajenih 6 nalog. Skupaj so bila podeljena 3 zlata priznanja, 4 srebrnih in 7 bronastih priznanj.

Vsak avtor raziskovalne naloge je prejel posebno priznanje z mnenjem recenzenta in MP3 predvajalnik, ki so ga dobili tudi mentorji. Srednješolski raziskovalci so za doseženo zlato, srebrno in bronasto priznanje prejeli še denarno nagrado.
Za osnovnošolske raziskovalce in njihove mentorje smo organizirali nagradni izlet v Avstrijo, kjer smo si ogledali DINO park s 70 dinozavri v naravni velikosti in prisluhnili vodički, ki je o nekdanjih prebivalcih našega planeta znala veliko povedati na zelo zanimiv in prijeten način.
Na mogočni trdnjavi Riegersburg iz 12. stoletja, ki so jo zgradili na vulkanskem, 482 m visokem hribu, smo si ogledali muzej in ptičje lete, nad katerimi smo bili še posebej navdušeni.

Na letošnje Državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije, ki je bilo v Murski Soboti, smo odposlali skupaj 13 nalog. Vse naloge je strokovna komisija uvrstila v prvi krog srečanja. V drugi krog srečanja, kjer se mladi raziskovalci potegujejo za srebrno oziroma zlato priznanje, pa se je uvrstilo 11 nalog, od katerih je 5 nalog doseglo srebrno, 6 nalog pa zlato priznanje. V drugi krog komisija izbere izmed prijavljenih nalog največ po šest (6) nalog po področjih posebej za OŠ in SŠ, ki so vabljene na javno predstavitev.
Za ta lep uspeh, za skupaj 6 ZLATIH, 5 SREBRNIH in 2 BRONASTI priznanji mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ponovno iskreno čestitamo!

Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Lena Jezernik in Klara Salobir sta prejeli bronasto priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Velenje, zanimivo meni in mojemu prijatelju, OŠ Gorica, mentorica Branka Mestnik.
  • Manca Dremel, Zala Grudnik in Tjaša Herlah so prejele zlato priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Naravna lepila, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica Suzana Pustinek.
  • Žiga Hudournik in Tomaž Brišnik sta prejela srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Varčevanje z energijo na osnovni šoli, OŠ Gustava Šiliha, mentor Cveto Fendre, somentorica Metka Fendre.
  • Ajda Praznik in Janja Pohorec sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Status športnika – pomoč ali privilegij, OŠ Gustava Šiliha, mentorica Katarina Praznik, somentor Roman Frangeš.
  • Helena Plazl, Mihaela Štiglic in Žanin Tamše so prejele zlato priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vonj, ujet v stekleničko, OŠ Livada, mentorica Simona Žohar, somentorica Ðurðica Vidović.
  • Barbara Makovšek in Zala Klančnik sta prejeli srebrno priznanje na regijskem in državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kajuh za današnji čas?, OŠ Šalek, mentorica Amalija Dragar.
  • Urška Aplinc, Vesna Panić in Vesna Turinek so prejele bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Besedilna straža, OŠ Šoštanj, mentorica Vlasta Črešnik.
  • Laura Rižnar je prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Denar je sveta vladar, OŠ bratov Letonja, Šmartno ob Paki, mentorica Marija Vodovnik, somentorica Mojca Ažman.
  • Mojca Brezovnik je prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Očka, kje si? (odraščanje otrok brez očeta), OŠ Rečica ob Savinji, mentorica Polonca Kolenc Ozimic.



Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Alen Setinšek, Filip Pratnekar in Klemen Gostečnik so prejeli srebrno priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Magnetne lastnosti komercialnih jekel, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Matjaž Žerak, somentor Janko Čekon.
  • Gregor Frim in Luka Brinovšek sta prejela bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Laserski učinki, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentor Zvone Cencen.
  • Luka Napotnik je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Orodje za testiranje in analizo razvrščevalnih algoritmov, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Uroš Sonjak.
  • Teja Žnider, Tjaša Kolenc in Špela Ačko so prejele bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Tudi mi želimo biti turisti, ŠCV Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti, mentor Marko Gams, somentorica Zdenka Jan.
  • Jana Obšteter, Marko Potočnik in Špela Sovič so prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vpliv prometa na pojavnost lišajev v Šoštanju in okolici, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentorica Klavdija Jug, somentorica Helena Poličnik.
  • Martin Krauser je prejel zlato priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pomen razvijanja kritičnega mišljenja pri pouku, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentorica Darinka Vrabič.
  • Vlado Zupanc in Jani Jovan sta prejela bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Primerjava spletne in namizne pisarne, ŠCV Splošna in strokovna gimnazija, mentor mag. Ivan Jovan.


In še nekaj o novostih in posebnostih gibanja …
Zdaj že gotovo poznate novi znak oz. logotip gibanja, ki ga je izdelal Rok Poles, novo podobo Zbornika, ki se odslej imenuje Zlati oreh, pa nova priznanja in potrdila ter majice z znakom …

V letošnjem letu smo veliko truda vložili tudi v novi način komuniciranja in obveščanja preko e-pošte in preko spletne strani – http://mladiraziskovalci.scv.si

Šolsko leto 2005/2006

V šolskem letu 2005/2006 so mladi raziskovalci oddali 50 raziskovalnih nalog. V gibanju je to četrtič, da je bilo izdelanih 50 in več raziskovalnih nalog.
Med oddanimi raziskovalnimi nalogami je 28 ali 56 % osnovnošolskih (iz devetih osnovnih šol iz Velenja, Šoštanja, Šmartnega ob Paki, Braslovč, Polzele in Rečice ob Savinji), 21 ali 42 % srednješolskih in 1 študentska naloga (ali 4 %).
Če bi k številu dodali še 12 nalog, ki so »prerasle« v dveletne, bi dobili 62 raziskovalnih nalog.

Raziskovalno delo je zaključilo 95 avtorjev, število mentorjev pa je zraslo na 79.
Med mladimi raziskovalci je 53 žensk ali 56 % in 42 fantov ali 44 %. Med osnovnošolskimi avtorji je 38 deklet in 17 fantov, med srednješolskimi raziskovalci pa 25 fantov in 14 deklet.

Osnovnošolski raziskovalci so svoja dela predstavili na 1220 straneh, srednješolski raziskovalci pa na 1018 straneh.

V Zborniku povzetkov raziskovalnih nalog so objavljeni povzetki vseh oddanih raziskovalnih nalog in naslovi tistih, ki so prerasle v dveletne.

Mladi raziskovalci so svoja dela javno predstavili 11., 12., in 13. aprila 2006 v veliki in mali predavalnici Višje strokovne šole in v multimedijski učilnici na Medpodjetniškem izobraževalnem centru ŠCV. Naloge je pregledalo in jim prisluhnilo 33 recenzentov.

V torek, 9. maja 2006, smo v veliki dvorani Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega pripravili svečano razglasitev rezultatov in podelili priznanja in nagrade mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem. Prireditev je povezoval Peter Poles, ki je s profesionalnim nastopom, prijetnimi in izvirnimi vprašanji, skupaj z mladimi raziskovalci, nasmejal vse v dvorani.
Na prireditvi je predsednik ocenjevalnih komisij dr. Tone Ravnikar izpostavil letošnjo dobro bero nalog, predvsem njihovo kvaliteto s tehniškega področja in dejstvo, da je bilo priznanja in nagrade zelo težko razdeliti.

Med osnovnošolskimi raziskovalnimi nalogami je bilo od skupno 28 nalog nagrajenih 10 nalog, med srednješolskimi nalogami (vseh je bilo 21) pa je bilo prav tako nagrajenih 10. Skupaj je bilo podeljenih 3 zlata, 7 srebrnih in 10 bronastih priznanj.

Vsak avtor raziskovalne naloge je prejel posebno priznanje z mnenjem recenzenta in USB ključ, ki so ga dobili tudi mentorji. Srednješolski raziskovalci so za doseženo zlato, srebrno in bronasto priznanje prejeli še denarno nagrado.
Za osnovnošolske raziskovalce in njihove mentorje smo v petek, 19. maja 2006, organizirali nagradni izlet, ki se ga je udeležilo 61 učencev in 15 mentorjev. Ogledali smo si Minimundus, Planetarij, se sprehodili ob Vrbskem jezeru, se podali v podzemlje Pece in si ogledali muzej Rudnika svinca in cinka Mežica. Odpeljali smo se s pravim ropotajočim rudarskim vlakom, nadaljevali pot peš po rovih in si na trenutke zaželeli, da bi se s temnega rova prikazal »bergmandelc« ... Bil je lep in poučen dan, dobro smo bili razpoloženi ...

Na obe letošnji Državni srečanji mladih raziskovalcev Slovenije, ki sta bili v Mariboru (za tehnična področja) in v Murski Soboti (za ostala področja), smo odposlali skupaj kar 21 nalog (lani 13). Vse naloge je strokovna komisija uvrstila v prvi krog srečanja. V drugi krog srečanja, kjer se mladi raziskovalci potegujejo za srebrno oziroma zlato priznanje, pa se je uvrstilo 17 nalog, od katerih jih je 10 doseglo srebrno, 7 nalog pa zlato priznanje. V drugi krog komisija izbere izmed prijavljenih nalog največ po šest (6) nalog, po področjih posebej za OŠ in SŠ, ki so vabljene na javno predstavitev.
Za ta izjemno lep uspeh, za skupaj 7 ZLATIH (lani 4), 10 SREBRNIH (lani 5) IN 4 BRONASTA (lani 4) priznanja mladim raziskovalcem in njihovim mentorjem ponovno iskreno čestitamo!

Uvrstitve osnovnošolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Žiga Hudournik je prejel zlato priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Prehranjevanje mokric, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše.
  • Tjaša Oderlap, Tajda Lepko in Matej Ramšak so prejeli srebrno priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kako je izginila vas moje babice?, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentor Marko Pritržnik.
  • Janja Rednak, Sabina Melanšek in Metka Sotler so prejele bronasto priznanje na regijskem in zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vinska gora – turistični biser, OŠ Gorica, mentorica Branka Mestnik, somentorica Anica Drev.
  • Marko Potočnik, Špela Sovič in Anja Hrastnik so prejeli srebrno priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Spomini na kašče še živijo – kulturna dediščina kot vrednota v okolici Šoštanja, OŠ Šoštanj, mentorica Jelka Peterlin, somentorica Lidija Volk.
  • Urška Aplinc, Vesna Turinek in Vesna Panić so prejele bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Ali so res tako drugačni?, OŠ Šoštanj, mentorica Anica Voh.
  • Alina Verdnik je prejela bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Življenje po petinšestdesetem letu starosti, OŠ Mihe Pintarja Toleda, mentorica Erika Veršec, somentor Vladimir Verdnik.
  • Vid Juvan, Jernej Kitek in Gašper Kvartič so prejeli bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Strah pred neznanim – ptičja gripa, OŠ Livada, mentorica Simona Žohar.
  • Blaž Sobočan in Gregor Rus sta prejela bronasto priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Pridelava sladkorja v domači kuhinji in določanje lastnosti sladkorja, OŠ Gustava Šiliha, mentorica Suzana Pustinek, somentorica mag. Anita Povše.
  • Vanja Blagotinšek in Nina Vičar sta prejeli bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Voda – eliksir življenja, OŠ Polzela, mentorica Nevenka Jerin, somentorica Nataša Jesenko.
  • Dijana Mitrič je prejela srebrno priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Popis praproti v Šaleški dolini, OŠ Gustava Šiliha, mentorica mag. Anita Povše, somentorica dr. Erika Glasenčnik.


Uvrstitve srednješolskih mladih raziskovalcev na regijskem in državnem srečanju:

  • Luka Avberšek in Janez Ugovšek sta prejela zlato priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Sončne celice na stanovanjski hiši – da ali ne?, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Ivan Škoflek, somentorja Simon Konečnik in Jure Boček.
  • Mihael Stanković, Nermin Omerović in Mirnes Muratović so prejeli zlato priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kakšna voda je v mojem kozarcu in ekonomski vidik vode, ŠCV Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti, mentorica Antonija Jakop, somentorica Ines Pirmanšek.
  • Lucijan Korošec in Simon Tržan sta prejela srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Izdelava mobilne meteorološke postaje in možnosti uporabe obnovljivih virov v Šaleški dolini, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentorja Zvone Cencen in doc. dr. Natalija Špeh.
  • Ema Delić, Katja Žižek in Erna Bečić so prejele srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Dobrodošli v mladinskem hotelu!, ŠCV Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti, mentor Vladimir Verdnik, somentor Marko Gams.
  • Inesa Babajić je prejela srebrno priznanje na regijskem in na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Kako zreli so mladostniki v Velenju za spolne odnose?, ŠCV, Splošna in strokovna gimnazija, mentorica Klavdija Jug.
  • Martin Krauser je prejel srebrno priznanje na regijskem in bronasto priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Vrednote srednješolcev, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentorica Darinka Vrabič.
  • Jernej Miloš Krmelj je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Izdelava linearnega motorja, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Zvone Cencen, somentor Peter Vrčkovnik.
  • Leon Lainšček je prejel bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo USB strežnik naprav, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor mag. Simon Muha.
  • Nejc Trdin je prejel bronasto priznanje na regijskem in srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Učinkovitejše vodenje evidence obveznih izbirnih vsebin s pomočjo sodobnih informacijskih tehnologij, ŠCV, Splošna in strokovna gimnazija, mentor mag. Ivan Jovan.
  • Nejc Pokleka in Blaž Borovnik sta prejela bronasto priznanje na regijskem srečanju za raziskovalno nalogo Od tolarja do uvedbe evra, ŠCV Poklicna in tehniška šola za storitvene dejavnosti, mentorica Sonja Sušin, somentorica Anita Rudolf Pečnik.
  • Klemen Črep in Jan Konečnik sta prejela zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Krmiljenje energetsko varčne hiše, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Peter Vrčkovnik, somentorja Zvone Cencen in Matej Košič.
  • Arnel Glotić in Vedran Prgomet sta prejela zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Različni pogoni dvigal, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Branko Dvoršak, somentor Ivan Škoflek.
  • Oto Brglez ml. je prejel zlato priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Šolski spletni informacijski sistem, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Simon Konečnik, somentor Gregor Jenko.
  • Miha Rebernik je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Spletna aplikacija za gibanje Mladi raziskovalci za razvoj Šaleške doline, ŠCV Poklicna in tehniška elektro in računalniška šola, mentor Islam Mušić.
  • Nejc Zager je prejel srebrno priznanje na državnem srečanju za raziskovalno nalogo Biodizel, ŠCV Poklicna in tehniška strojna šola, mentor Boris Klančnik.


In še nekaj o novostih in posebnostih gibanja ...

Zdaj že gotovo poznate nov znak oz. logotip gibanja, ki ga je izdelal Rok Poles, novo podobo zbornika, ki se odslej imenuje Zlati oreh, pa nova priznanja za mlade raziskovalce in potrdila za mentorje za opravljeno delo ter majice z znakom ...

Preberite v uvodniku 23. zbornika predstavitev novega znaka, bergmandelca, ki v rokah nosi oreh ...

V šolskem letu 2005/2006 smo veliko truda vložili tudi v novi način komuniciranja in obveščanja - preko e-pošte, kar nam je včasih povzročalo nemalo težav, a smo jih na koncu le uspešno premagali, in preko spletne strani, ki smo jo v šestih mesecih obiskali preko 3600 krat.

Programski svet gibanja, ki usmerja in načrtuje vse delo gibanja, je »dobil« novega predsednika, mag. Marijana Penška, ki mu raziskovalno delo ni tuje, in ki pozna najširši pomen in vlogo tovrstne dejavnosti.

Hkrati se zahvaljujemo za dobro opravljeno delo tudi vsem tistim, ki ste pomagali, da smo letošnje gibanje uspešno pripeljali do konca. Hvala tudi vsem sponzorjem in donatorjem za pomoč, ki ste nam jo namenili, in seveda, ne nazadnje: Mestni občini Velenje, občinama Šoštanj in Šmartno ob Paki za sredstva iz proračuna, brez katerih gibanja ne bi bilo. Letos so del sredstev (proporcionalni delež) prispevale tudi občine Braslovče, Mozirje in Polzela.

  • 2020/2021
  • 2019/2020
  • 2018/2019
  • 2017/2018
  • 2016/2017
  • 2015/2016
  • 2014/2015
  • 2013/2014
  • 2012/2013
  • 2011/2012
  • 2010/2011
  • 2009/2010
  • 2008/2009
  • 2007/2008
  • 2006/2007
  • 2005/2006

Mladi raziskovalci za razvoj SAŠA regije

  • Šolski center Velenje
    Trg Mladosti 3
    3320 Velenje
  • Telefon: 03 89 60 736
  • E-pošta: mladiraziskovalci@scv.si

Zemljevid strani

  • Novice
  • Datumi
  • Prijava
  • Predstavitev
  • Priznanja
  • Raziskovalne naloge
  • Galerija
© Vse pravice pridržane, Šolski center Velenje